Erol Güngör'de din ve ahlâk eğitimi
  1. Tez No: 148615
  2. Yazar: HİLMİ ÇİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAKİR GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
m< ÖZET Erol Güngör, son elli yılı yetiştirdiği ender sosyal psikologlarından biridir. O, bir devre fikirleriyle ışık tutmuş, her konuda yazmış bir akademisyendir ve idarecidir. Türkiye'de sosyal ve dini hayatta meydana gelen değişiklikler sonucu insanlar uzun bir müddet dini eğitim alamamışlardır. Gayet doğaldır ki, bu insanların büyük bir çoğunluğu dini bilgilerden mahrum olarak yetişmişlerdir. Batılı olma sevdası, bizi kökü ile dalları arasında hiçbir bağı olmayan bir ağaca benzetmiştir. Din, inşama bulunduğu her yerde bulunan ve ekmek, su gibi temel ihtiyaçlardandır. O, kendini her yerde ifade eder. Her şeyde kendini gösterir. Toplumları bir arada tutan, medeniyetleri kuran, edebiyat yazdıran, insanları eğiten hep din olmuştur. Ve din toplumun her seviyesindeki insan için lazımdır. Din, ahlakın temel kaynaklarından biridir. O olmadan insan, ahlak standardı sayılan vicdanı anlayamaz ve toplumun istediği iyi insan seviyesine çıkamaz. Kısacası, insanın olduğu yerde, din; dinin olduğu yerde, ahlak vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Erol Güngör is one of the unique social psychologists growing up in last 50 years. He is an academician and manager who has luminated on an age, also has written on every kind of subject. Because of the changings occurred on social and religious life, people couldn't get religious education for a long time. İt is deeply natural that much part of these people has grown up as deprived of religious knowledge. Being willingful to a tree which hasn't got any connection between its root and brenches. Religion is a base necessity like bread, water, everywhere people is, there is also religion. Religion deceribes itself everywhere it makes visible on everything. İt has always settled the civilizations, tamed people, kept societies together and made literatures written. And religion is a necessity for every level of the society. Religion is one of the base sources of morality. Without it, people can't understand the conscious which as assumed the standart of morality. And people can't be the persons to be wanted. Briefly, everywhere people is, there iis Religion; everywhere religionis, there is morality either.