Hermann Hesse'nin 'Siddhartha', Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi'nin 'A'mak-ı Hayal' adlı eserlerinde mistik özellikler
Mystical aspects in Hermann Hesse's 'Siddhartha' and Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi's 'A'mak-ı Hayal'
  1. Tez No: 148614
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KINIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı iki kültür dünyasında yaşamış Türk ve Alman yazarlar tarafından kaleme alınan romanları, mistik özellikleri açısından ayrıntılı bir biçimde incelemektir. İnceleme sonunda, her iki eserde arayış içinde bulunan ve kendini mistik bir yaklaşımla gerçekleştirme amacı edinmiş insanların portrelerini ortaya çıkarmaya, asıl doğrunun kültüre, topluma ve yaşayış biçimine bakmaksızın bulunabileceğini göstermeye çalışmaktır. İki yazar da, bir bakıma toplum uyarısı niteliği taşıdığı izlenimi veren eserlerinde bireyi merkez almış, anlatmak istedikleri düşünceleri bu yolla aktarmaya çalışmışlardır. Yedi bölümden meydana gelmiş olan bu çalışmada öncelikle eserler içerik yönünden incelenmiş sonra tespit edilen mistik özellikler karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse two novels written by Turkish and German writers, who come from totally different cultural atmosphere, in terms of mystical elements. We tried to analyse the self- realizations of the characters in these works who aspire for self - identification in a mystical way and thus concluded that the truth could be found regardless to cultural and social boundaries. Both writers give a central place to individual characters who tend to bear social responsibilities and who are committed to expessing themselves via this responsibility. The novels were studies in terms of their content and the mystical features determined were compared.