Erol Güngör'ün eğitim görüşleri
  1. Tez No: 133932
  2. Yazar: HASAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Çalışmamızın birinci bölümünde Erol GÜNGÖR' ün hayatı kısaca incelenmiştir. Erol Güngör'ün hayatı, kişiliği ve bugüne kadar yayınlanmış eserleri ele alınmıştır. Güngör'ün ilim anlayışı, modernleşme ve batılılaşma, sosyal kontrol mekanizmalarrıdaki bozulmalar ile toplumsal ve kültürel yapımızda meydana gelen kültürel değişiklikler ele alınmıştır. İkinci bölümde Erol GÜNGÖR'ün eğitim görüşleri ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Güngör'ün eğitim, çocuk eğitimi, aile eğitimi, üniversite eğitimi, öğretmen eğitimi dil ve eğitim konusu ile din ve ahlak eğitimi konulan hakkında düşünce ve tespitlerine yer verilmiştir. Güngör, Türk Milli Kültürü oluşturma düşüncesinde örgün eğitim kadar yaygın eğitime de büyük önem vermektedir. Toplumsal değişimin hızla yaşandığı günümüzde yaşam boyu eğitim kavramı içerisinde, bu değişime paralel olarak sürekli bir eğitimi gerekli kılmaktadır. Okul, aile, toplumsal çevre, bireyin eğitiminde önemli etkilere sahiptir. Güngör'ün bu konularla ilgili olarak, ortaya koyduğu görüşlerine ilişkin ulaşılan belli başlı genellemelere ise sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the first chapter of our study, Erol Güngör' s life, personality and published Works have been briefly studied. Understanding his science, modernism, westernization, degenerations in the social control mechanisms and cultural changes taking place in our social and cultural structure have been considered. In the second chapter the education views of Erol Güngör has been considered. In addition, education, child education, university education, teacher education, language, religion education and moral education and thoughts and determination of him have been considered. Güngöris overation, in the composing of Turkish National Culture to mass education as formal education. In the contex of nowadays social changed and in the concept of life long education, as paralel to this changirg it is necassary lifelong education. For this realon, school, family, social environment is very important in the education of individual. With related to these subjects, the generalization have been considered in the conclusion chapter.