İlköğretimde okul merkezli yönetimin uygulanmasına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 148620
  2. Yazar: YAKUP ALHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMALETTİN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
102 V. BÖLÜM 5. ÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, araştırmada ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlar doğrultusunda sunulan öneriler yer almaktadır. 5.1. ÖZET Bu araştırma ilköğretim okullarında, okul merkezli yönetimin uygulanabilirliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerin, okul merkezli yönetim uygulamalarına ilişkin görüşlerine baş vurulmuştur. Araştırma, 2003-2004 eğitim- öğretim yılında Van ili merkezinde bulunan ilköğretim okulları ve bu okullarda, görevli öğretmen ve yöneticileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemi olarak, random yoluyla seçilen 40 ilköğretim okulu müdürü ve yine random yoluyla seçilen 9 ilköğretim okulu ve bu okullarda görevli 166 öğretmen alınmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak anket uygulanmış. Anketi hazırlamak amacıyla ilgili alanlar taranmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda 3 boyuttan oluşan 30 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Boyutlar; 13 soru yetki, 8 soru eğitim programlan ve 9 soruda bütçe boyutu şeklinde belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, her boyut düzeyinde görev, cinsiyet, mezuniyet ve kıdem değişkenlerine bağlı olarak karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerle ilgili kişisel bilgiler, Tablo halinde verilmiştir. Cinsiyet ve görev değişkenine göre, belirtilen görüşler arasındaki farkın tespiti için“t”testi uygulanmıştır. Mezuniyet ve kıdem değişkenlerine göre belirtilen görüşler arasındaki farkın tespiti için ise, tek yönlü değişkenlik çözümlemesi (varyans analizi) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi,05 olarak alınmıştır.103 Yapılan bu araştırmada; cinsiyet, görev, mezuniyet ve kıdem değişkenlerine göre, yetki ve eğitim programlan boyutlarına ilişkin belirtilen görüşler arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bütçe boyutuna ilişkin görüşler arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. 5.2. SONUÇLAR Araştırmanın sonuçlar bölümünde, araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin görüşleri doğrultusunda elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlar, boyutlara göre verilmiştir. Yetki boyutuna ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1-Ankete katılan öğretmen ve yöneticilerin görev değişkenine göre, belirttikleri görüşlerin bazılarında, istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Okul merkezli yönetim uygulamalarını içeren, okul müdürünün yetkilerinin paylaşımım öngören ifadelere öğretmenler yöneticilere göre daha yüksek düzeyde katılmışlar. 2- Cinsiyet durumu değişkenine göre, yetki boyutuna ilişkin sorulara katılma düzeyleri arasında, istatistiksel açıdan sadece bir soruda anlamlı fark bulunmuştur. Okulun, okul yönetim kurulu tarafından yönetilmesi ifadesini içeren bu soruya erkekler daha yüksek oranda katılmışlardır. Yetki boyutunda yer alan, velilerin okul yönetiminde söz sahibi olmasını içeren ifadelere, bayanlar erkeklerden daha düşük düzeyde katılmışlardır. 3- Mezuniyet değişkenine göre, yetki boyutuna ilişkin görüşler arasında, istatistiksel açıdan iki soruda anlamlı fark bulunmuştur. Okul müdürünün yetkilerinin paylaşımını içeren bu ifadelere, diğer alan mezunları düşük oranda katılırken, eğitim enstitüsü mezunları daha yüksek oranda katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
112 ABSTRACT This survey has been done at primary schools to find out how applying school based administration in order to read this aim, it has been asleed for the opinions of teachers and principals who Works, at primary schools, on school centre administration. The survey (surpsses) includes the primary schools in Van city centre and the teachers and the principals who work at those schools in 2003-2004 education year. As the samples of the survey, randomly chosen 40 primary school principals and randomly chosen 9 primary schools and 166 teachers who work at the schools have been taken. As the device of data collecting a quastionare has been prepared done. In order to prepare the questionare, source scanning about the case has been done. With the collected informations, a questionare of 30 questions which are composed of power, education programs and budget frames, have been prepared. The data which was collected during the survey has been interpretated at every department level based on job, sex, grtaduation and seniority variables The personal informations of teachers and administrators who are included the survey have been given in tableau. According to sex and job changes, in order to examine if there was any difference between the ideals/opinions,“t”test has been used. Reparding to the seniority and graduation changes /variations of teachers and administrators, for comparing their opinions one way variance analyze has been used. The meaning level has been taken as 0,5.