İlköğretim okullarında değişime karşı direnişin giderilmesinde eğitim yöneticilerinin yeterlik düzeyleri (Van il örneği)
The proficiency levels of educational administrators in coping with resistance against the changes in primary schools (Case of Van)
  1. Tez No: 148625
  2. Yazar: NİHAT GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMALETTİN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
119 V. BÖLÜM 5. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, araştırmada ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlar doğrultusunda sunulan öneriler yer almaktadır. 5.1. ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okulları yöneticilerinin değişime karşı direnişleri giderebilme yeterliliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerin, ilköğretim okulu yöneticilerinin değişime karşı direnişleri giderebilme yeterliliklerine ilişkin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma, 2003-2004 eğitim öğretim yılında Van ili merkezinde bulunan ilköğretim okulları ve bu okullarda görevli öğretmen ve yöneticileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemi olarak, random yoluyla seçilen 48 ilköğretim okulu ve bu okullarda görevli 108 okul müdürü ve müdür yardımcısı ve yine random yoluyla seçilen 15 ilköğretim okulu ve bu okullarda görevli öğretmenlerden 218 öğretmen alınmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Anketi hazırlamak amacıyla konu ile ilgili kitap ve makaleler incelenmiş, internet taraması yapılmış, alanla ilgili uzman görüşüne ve ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerin görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen bilgiler doğrultusunda 2 boyuttan oluşan toplam 30 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Boyutlar, değişime karşı direnişi gidermede bilgiye sahip olma ve değişime karşı direnişi gidermede uygulama boyutu olarak belirlenmiştir. Her boyut 15 sorudan oluşmuştur. Araştırmada elde edilen veriler, her boyut düzeyinde cinsiyet, mezuniyet, lisansüstü öğrenim durumu, kıdem, görev ve yöneticilik alanında alınan eğitim programı değişkenlerine bağlı olarak karşılaştırılarak yorumlanmıştır.120 Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerle ilgili kişisel bilgiler, tablolar halinde verilmiştir. Cinsiyet, lisansüstü öğrenim durumu, görev ve yöneticilik alanında alman eğitim programı değişkenlerine göre, belirtilen görüşler arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını test etmek amacıyla“t”testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin kıdem ve mezuniyet değişkenlerine göre görüşlerinin karşılaştırılmasında ise tek yönlü değişkenlik çözümlemesi (Varyans analizi) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi.0 5 olarak alınmıştır. Yapılan bu araştırmada, lisansüstü öğrenim durumu değişkenine göre her iki boyutta da belirtilen görüşler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Cinsiyet durumu değişkenine göre değişime karşı direnişleri gidermenin bilgi boyutunda üç soruda anlamlı fark bulunurken, değişime karşı direnişleri gidermenin uygulama boyutunda hiçbir soruda anlamlı farka rastlanmamıştır. Cinsiyet durumu değişkenine göre her iki boyutta da bayanlar, ilköğretim okulu yöneticilerini değişime karşı direnişleri giderme yeterliliklerinde erkeklere göre daha yeterli görmüşlerdir. Yöneticilik alanında alınan eğitim programı değişkenine göre her iki boyutta da belirtilen görüşler arasında birçok soruda anlamlı farka rastlanmamıştır. Yöneticilik alanında alınan eğitim programına katılanlar, ilköğretim okulları yöneticilerini değişime karşı direnişleri giderme konusunda daha yeterli görmüşlerdir. Ankete katılan öğretmen ve yöneticilerin kıdem ve mezuniyet durumu değişkenlerine göre belirttikleri görüşler arasında birkaç soru dışında bütün sorularda istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Yüksek kıdeme sahip olan öğretmen ve yöneticiler ile eğitim enstitüsü ve eğitim yüksekokulu mezunları diğer gruplara göre, ilköğretim okulları yöneticilerinin değişime karşı direnişleri giderme yeterliliklerini daha yüksek düzeyde görmüşlerdir. Öğretmen ve yöneticilerin görev değişkenine göre belirttikleri görüşleri arasında, her iki boyutta yer alan bütün sorularda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Yönetici olarak görev yapanlar, öğretmen görüşlerine göre kendilerini121 değişime karşı direnişleri giderme konusunda oldukça yeterli düzeyde değerlendirmişlerdir. 5.2. SONUÇ Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin görüşleri doğrultusunda elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlar, boyutlara göre verilmiştir: Değişime karşı direnişleri gidermenin bilgiye sahip olma boyutuna ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1-Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin bu boyuta ilişkin belirttikleri görüşler arasında cinsiyet değişkenine göre“Okullar için değişmenin gerekliliğinin farkındadırlar, geleneksel yöntemlerden çok yeni görüş ve yöntemleri uygulama taraftandırlar, okulun vizyonunu belirleyecek önbilgilere sahiptirler”ifadelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş, diğer sorularda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak; bayanlar, erkeklere göre bu boyutta yöneticileri daha yeterli görmüşlerdir. 2-Bu boyutta, mezuniyet alanı değişkenine göre belirtilen görüşler arasında l, 6 ve 11. sorulardaki“Çevrenin değişim için baskı ve zorlamalarını dikkate alırlar, geleneksel yöntemlerden çok yeni görüş ve yöntemleri uygulama taraftandırlar, okulun vizyonunu belirleyecek önbilgilere sahiptirler”ifadeleri hariç diğer sorularda, belirtilen görüşler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Bu boyutun genelinde Eğitim enstitüsü ile eğitim yüksekokulu mezunlannın sorulara katılma düzeyleri, eğitim fakültesi mezunlan ve diğer fakülte mezunlanndan daha yüksek çıkmıştır. 3-Lisansüstü öğrenim durumu değişkenine göre sorulara katılma düzeyleri arasında hiçbir soruda istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmamıştır. Lisansüstü öğrenim görenler ve görmeyenler, ilköğretim okulu yöneticilerini okulun iyi işlemeyen yönlerinin ve okul için değişmenin gerekliliğinin farkında olmalan açısından üst düzeyde yeterli görmüşlerdir. 2 ve 3. sorulardaki“Okulun iyi işlemeyen yönlerinin farkındadırlar, okullar için değişmenin gerekliliğinin farkındadırlar”ifadeleri haricinde bu boyutun diğer
Özet (Çeviri)
131 ABSTRACT This research has been daneto determine the gualifation of manayers in grimary education schools in renoving resistances against variation. For this aim, opinions of teachers and manayers about gualificationsof school managers in removing resistances againts variations were taken. The investigation includes teachars and managers that are charged in primary schools in the centre of Van in education year of 2003-2004. For the research, 108 school managers from 48 primary education schools and 218 teachers from 15 schools have been choosen in the way of random. A guestionsnaire which forms of 30 guestions in two dimensions has been used as means of collecting datums for reseach. Öne is the dimension of hoving knowledge in removing resistance againts variation. The secand is the dimension of implementation. The datums achieved in investigation, have been intespreted related with variables of sex, graduastion edcation state of post graduate, seniarity, duty, and education programme taken in management area. To test if there is any differance ör not between the oginions defermined according to these varables, degendent on variables, test of 't' and“varinace analysis”have been used. İn this research, any meaningful difterances as statistical haven't been found betvveen oginions defermined in two dimensions according to variable of post graduate education state. According to sex variable, in comparison with men, women have found managers more sufficient in removing resistances againts variation. Meaningfiıl differaces have been found between opinions fixed according to variable of education programme taken in managenent. Ones who join education programme have found managers more sufficient.132 Many differances as statical have been foun between opinions fixed according to changeable of seniarity and anes who graduated from education enstitute and education high school have found managers more sufficient then the other groups. Accarding to variable of duty, mecaningful differances have been found in ali guestions between oginions of teachers and managers. Ones who work as managers evaluated themselves rather sufficîent removing resistances against variafion, accordig to teachers opinions.