Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ile Türkiye'nin temel sağlık hizmetleri açısından karşılaştırılması
The comparison of Turkey and European Union countries according to the primmary health care
  1. Tez No: 148629
  2. Yazar: FİGEN CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kurum : ZKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı Avrupa Birliğine Üye Ülkeler ile Türkiye'nin Temel Sağlık Hizmetleri Açısından Karşılaştırılması Tez Yazarı Figen Cihan Tez Danışmanı Prof. Dr. Güven MURAT Tez Türü, Yılı Yüksek Lisans Tezi. 2004 Sayfa Adedi 126 ÖZET Bireylerin sağlık düzeyi toplumların sosyo-ekonomik durumunda belirleyici role sahiptir. Son yıllarda gelişmiş ülkeler sağlık sistemlerini bireylerin hasta olmamalarını sağlamak ve sağlıklarını geliştirmek üzere organize etmektedirler. Bunun sonucu olarak toplumun sağlık düzeyi yükselmekte ve bireylerin ekonomiye olan katkısı artmaktadır. AB üyesi ülkeler bu noktadan hareketle, sağlık sistemlerini TSH, başka bir ifadeyle koruyucu sağlık hizmetleri yönünde geliştirmiştir. Bu çalışmada, TSH ve yönetimi ile ilgili konular ele alınmış ve yönetim süreçlerinin kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Çalışmada daha sonra yönetim sürecinin Türkiye ve AB üyesi ülkelerde işleyişine örgütlenme modelleri örnek verilerek değinilmiştir. Türkiye ile AB üyesi ülkeler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla temel sağlık göstergeleri bakımından karşılaştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'nin AB'ye üye ülkelere oranla TSH'de geri düzeyde olduğu tespit edilerek, bu tespitler ışığında Türkiye'nin AB'ye uyumu için yapılması gerekenlere yer verilmiştir.Ülke ekonomisine büyük katkısı bulunan sağlıklı birey ve gelişmiş toplumu, etkin sunulan TSH ile sağlamak mümkündür. TSH'nin AB'ye uyumlu bir şekilde yeniden yapılanmasıyla toplumun sağlık seviyesinde ve ülkenin de sosyo-ekonomik düzeyinde gelişmeler görülecektir. Anahtar Kelimeler Temel Sağlık Hizmetleri, Avrupa Birliği, Temel Sağlık Göstergeleri
Özet (Çeviri)
Institution Title Author Adviser Type of Thesis Page Number ZKU Institute of Social Sciences, Department of Management The comparison of Turkey and the EU countries according to the primary health care Figen Cihan Prof. Dr. Güven Murat Msc Thesis, 2004 126 ABSTRACT The health level of individuals in a community has the determinating role in socio-economic level of that community. In recent years, the developed countries have been organizing their health system on prevention of sickness among their people and improving their health. As a result of this, the health level of the community gets better and the role of the individuals in its economy increases. With this perspective, the EU countries have developed their health systems toward the primary health care or, in another term, the preventive health services. In this study, the issues related with the primary health care and its management were investigated and the frame of the topics of the managing process was outlined. Furthermore, the operation of the management processing in Turkey and in the EU countries was touched on giving the examples of the organizationmodels. A comparison was made according to the principal health indicators, in order to designate the differences between Turkey and the EU countries. As a conclusion of this study, it was investigated that Turkey is inferior to the EU countries in terms of the primary health care, and in the light of the results of this study, the actions to be carried on for the adaptation of Turkey to the EU. The healthy individual and the developed population that contribute to the country economy, can be achieved by providing adequate primary health care. With the EU-compatible reconstruction of primary health care, there will be improvements in the population health level and the socio-economic level of this country, Turkey. Key Words Primary Health Care, European Union, Principal Health Indicators