İlköğretim okullarında Türkçe derslerindeki gramer terimlerinin kullanımında birliğin sağlanamamasının nedenleri ve sonuçları
The causes and results of the usage of the grammar terms which couldn't have been acquired unity in Turkish lessons primary schools
- Tez No: 148630
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHİR KALFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kurum Tez Başlığı Tez Yazan Tez Danışmanı Tez Türü, Yılı Sayfa Adedi Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sımf Öğretmenliği Anabilim Dalı İlköğretim Okullarında Türkçe Derslerindeki Gramer Terimlerinin Kullanımında Birliğin Sağlanamamasının Nedenleri ve Sonuçlan Filiz ALTUN Yrd. Doç. Dr. Mahir KALFA Yüksek Lisans Tezi, 2004 192 ÖZET Bilim ve kültür dili olma yolunda ilerleyen Türkçenin önemli sorunlarından biri de ana dili öğretiminde terim birliğinin sağlanamamış olmasıdır. Yapılan araştırmada hedeflenen amaç öğretmenlerin kavranılan karşılayan terim kullanımında birliğe kavuşamadıklannı ve bunun da öğrenmeyi zorlaştıncı bir etken olduğunu tespit etmektir. Çalışmada 191 sımf, 45 Türkçe öğretmeni toplam 245 öğretmenin verdiği anket sonuçlan değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda ilköğretim okullannda Türkçe derslerindeki gramer terimlerinin kullanımında birliğin sağlanamadığı görülmüştür. Toplam 6 öğretmenle yapılan görüşmeler ele alındığında ise öğretmenlerin terim seçiminde en çok önem verdikleri unsurlar şunlardır:“Terimin anlamıyla karşıladığı kavramın anlamının aynı olması”,“Dilimizde yaygın kullanımda olan terimler seçilmesi”,“Örneklendirme yapabilmenin kolay olduğu terimlere önem verilmesi”,“Terimlerin Türkçe olmasınadikkat edilmesi”,“Yazılı kaynaklarda sıkça geçen terimler olmasma dikkat edilmesi”ve“Akılda kalması kolay ve anlaşılırlığı fazla olan terimlerin tercih edilmesi”dir. İlköğretimden yüksek öğretime kadar süren anadili öğretiminde, her öğreticinin aynı kavramı farklı terim kullanarak anlatması öğrenmeyi zorlaştırıcı bir etkendir. Veriler ele alındığında öğretmenlerin gramer terimlerinin kullanımında birliğe kavuşamadıklarını görülmüştür. Anahtar Kelimeler Terim, Anadili, Gramer, Türkçe, Öğretmen, İlköğretim
Özet (Çeviri)
institution Z.K.Ü. Social Science Institute, Class Mastership Title The Causes and Results Of The Usage Of The Grammar Terms Which Couldn'tHave Been Acquired Unity in Turkish Lessons Primary Schools Author Filiz ALTUN Adviser Asst. Prof. Dr. Mahir KALFA Type of Thesis Msc. Thesis, 2004 Page Number 192 ABSTRACT One of the important problems of Turkish, which is improving on the way of science and culture, is that term unity hasn't been secured while teaching primitive language. The purpose of searches is to prove that teachers cannot come together in the unity of using the terms which are offset the notions and that is a factor which makes teaching difficult. In this study, 191 classroom, 45 Turkish teachers, the results of the inquiry, which total 245 teachers gave, have been evaluated. In the conclusion of this evaluation, the unity could not have been acquired in the usage of the grammar terms in Turkish lessons in primary schools. When handling the meetings which were made with six teachers, the principles that teachers give the most importance are these:“The term meaning must be the same with the meaning of the notion”,“Choosing the terms which are widespread in our language”,“Giving importance to the terms which are easy to do illustration”,“Paying attention to the terms which are to be Turkish”,“Paying attention to the terms which are used frequently in writtten resources”and“Preferring the terms which are more understandable and easy to be borne in mind.”In teaching primitive language, which is continuing from primary education to higher education, every instructor tells the same notion by using different terms is a foctor that makes teaching difficult. When handling the notions, it was seen that the teachers could not have the unity in using grammar terms. Keywords Term, Primitive Language, Grammar, Turkish, Teacher, Primary Education