Döviz kuru sistemleri ve Türkiye'de uygulanan döviz kuru sistemleri dış ticaret ilişkisi (1995-2003 dönemi ekonometrik analiz)
Foreign exchange rate system and effects of the exchange rate policies
  1. Tez No: 148639
  2. Yazar: ELMAS DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH BARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kurum : Z.K.Ü., Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Ana Bilim Dalı Tez Başlığı : Döviz Kuru Sistemleri ve Türkiye'de Uygulanan Döviz Kuru Sistemlerinin Dış Ticaret İlişkisi: (1995-2003 Dönemi Ekonometrik Analiz) Tez Yazarı : Elmas Demircioğlu Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Salih Barışık Tez Türü/ Yılı : Yüksek Lisans Tezi/2004 Sayfa Adedi : 115 ÖZET Ülkelerin ödemeler dengesini sağlamada başvurdukları en etkin araçlardan biri döviz kurlarıdır. Kur politikasının başarılı olabilmesi için ülkenin hangi kur sistemini uygulayacağı önemli bir faktördür. Uygulanacak olan sabit yada esnek kur sisteminin sonuçlan da farklı olmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, döviz kurunu ve döviz kuru sistemlerini tanımlayıp, döviz kurunun oluşmasında döviz arz ve talebine etki eden faktörler açıklanmıştır. Bu faktörler; gelir değişmeleri, enflasyon oranları, faiz oranları, beklentiler ve diğer faktörlerdir. Dış ticaret dengesinin sağlanması için en sık başvurulan politikalar devalüasyon, revalüasyon Ve gerçekçi kur politikalarıdır. Devalüasyon; ulusal paranın yabancı paralar karşısında değerinin düşürülmesi, revalüasyon ise, ulusal paranın yabancı paralar karşısında değerinin yükseltilmesidir. Gerçekçi kur ise, döviz kurunun serbest piyasada oluşmasıdır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de izlenen döviz kuru politikalarını, 1980 öncesi ve sonrası olarak iki ayrı dönemler halinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, döviz kurlarının Türkiye'de dış ticaret dengesinin sağlanmasında etkin bir araç olup olmadığı ampirik olarak test edilmektedir. Sonuç olarak, dış ticaret dengesinin sağlanabilmesi için, kur politikalarının tek başına etkili olmadığı sonucuna varılmaktadır. Dış ticaret dengesinin sağlanabilmesi için kurpolitikaları ile beraber yabancıların ve yerleşiklerin geliri, üretim faktörlerinin fiyatı, zevk ve tercihler, maliyet gibi unsurları da beraber uyumlaştırmak gerekmektedir. Anahtar Kelimeler Dış Ticaret, Devalüasyon, Revalüasyon, Döviz Kuru
Özet (Çeviri)
Istitution : Z.K.Ü Institue of Social Sciences, Econuomy Depertment Title : Foreign Exchange Rate Systems and Efffects of the Exchange Rate Policies Applied in the Turkey on Foreign Trade. Author : Elmas Demircioğlu Adviser : Asst. Prof. Dr. Salih Barışık Tyap of Thesis : Msc. Thesis, 2004 Page Number : 115 ABSTRACT One of the most effective ways for the countries to provide the balance of payments is foreign exchange rates. In order to gain success on exchange rate, which exchange rate system to be used is very important. Results of the applied exchange rate system differ. In the first section of research study, exchange rate and exchange rate systems are defined and Factors, which affects exchange supply and demand causing foreign exchange rate to exist, are explained. These factors are changes on incomes, inflation ratio, expectations and other factors. The most frequently applied policies in order to set the balance of foreign trade are devaluation, revaluation and realistic foreign exchange rate policies. Devaluation; losing value of national currency against foreign currencies, revaluation; value appreciation of national currency against foreign currencies, and realistic foreign exchange rate policies; allowing exchange rate be on free market. In the second section of research study, foreign exchange rate policies applied in the Turkey are analyzed by separating them into two parts as before and after 1980. In the third section of research study, foreign exchange rates have been empirically tested whether they were effective factor to provide the balance of foreign trade. Consequently, it has been comprehended that stand-alone foreign exchange policy is not effective in order to provide the balance of foreign trade. In order to provide the balance of foreign trade, foreign exchange rate policy, incomes of the locals and foreigners, prices of the production factors, pleasures, preferences and habits must be synchronized all together.Keywords Foreign Trade, Devaluation, Revaluation, Exchange Rate