Tüketici satın alma karar sürecinde bilgi arama aşaması ve Karadeniz Ereğli'deki otomobil tüketicileri araştırması
The information search stage in consumer buying behavior process and Black Sea Ereğli automobile consumer research
  1. Tez No: 148640
  2. Yazar: KAYHAN PEKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kurum Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı Tüketici Satın Alma Karar Sürecinde Bilgi Arama Aşaması ve Karadeniz Ereğli'deki Otomobil Tüketicileri Araştırması Tez Yazan Kayhan Peker Tez Danışmam : Yrd.Doç.Dr. Ramazan Aksoy Tez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2004 Sayfa Adedi 113 ÖZET Günümüzde pek çok firmanın başarılı pazarlama programlan geliştirebilmesi için tüketiciyi anlaması, bunun için daha fazla para ve zaman harcaması gerekmektedir. Tüketici satın almalarını sistematik bir süreç içinde yapmaktadır. Bu süreç içinde en önemli aşamalardan birisi de tüketicinin bilgi arama davranışıdır. Tüketici bilgi aramasını içsel ve dışsal bilgi kaynaklarından yapar. Tüketici satın alacağı ürün hakkında bilgi tiplerini de farklı düzeyde önemser. Bu çalışmada, tüketici satın alma karar sürecinin bilgi arama aşaması incelenmiştir. Çalışmanın teorik analizlerinden sonra bir saha çalışması yapılmıştır. Saha çalışması, Karadeniz Ereğli ilçesinde 486 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, tüketicilerin bilgi kaynağı olarak deneyimlerini ve tecrübelerini, bilgi tipi olarak ise satın alınacak otomobilin yedek parça bulunabilirliğini çok önemli gördükleri saptanmıştır. Anahtar Kelimeler Tüketici, Satın Alma Karan, Bilgi Tipleri, Bilgi Kaynaklan, Bilgi Arama, Tüketici Davranışı
Özet (Çeviri)
Institution Title Author Adviser Type of Thesis Page Number ZKÜ Institute of Social Sciences, Department of Management The Information Search Stage in Consumer Buying Behavior Process and Black Sea Ereğli Automobile Consumers Research Kayhan Peker Asst.Prof.Dr. Ramazan Aksoy MSc. Thesis, 2004 113 ABSTRACT Many of the facilities have to spend more time and money for developing successful marketing programs to understand consumers' behaviour. Consumers have buying process systematically. In these systematic one of the most important stage is consumers' information search behavior. Consumers search information from internal or external information sources. Consumers pay attention to the information types on different level about the product that they want to buy. In this research, the information search stage of consumer buying decision process has been investigated. After the theoretical analyzes, we applicated questionary to 486 people who live in Blacksea Ereğli. The results showed that the most important factor for information source is experimentation, the most important factor for information type is finding of spare parts of automobile. Keywords Consumer, Buying Decision, Information Types, Information Sources, Information Search, Consumer Behavior