Performansa dayalı ücret uygulamaları ve sorunları
Compensation systems based on performance appraisal and its problems
  1. Tez No: 148655
  2. Yazar: SERDAR BAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışma, meydana gelen teknolojik, ekonomik, sosyal değişimlerle birlikte, oluşan yeni örgüt yapılan içerisinde, önem kazanan ve yaygınlaşan performansa dayalı ücretlendirme konusunda literatürde ve uygulamada ortaya çıkan yeni gelişmeleri incelemektedir. Konu ile ilgili literatür incelenerek performans değerlendirme ve performansa dayalı ücretlendirme konusunda temel yaklaşımlar ve yeni gelişmeler ortaya konulmuştur. Performansa dayalı ücretlendirme açısından, performans değerlendirmenin önemi ve değerlendirme sonuçlarının ücretlere yansıtılması konuları incelenmiş, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve yapılan hatalar ele alınarak performansa dayalı ücretlendirmeye yöneltilen eleştiriler değerlendirilmiş ve konunun geleceğine ilişkin öngörülere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project studies the recent developments with regard to the applications and literature of performance appraisal based on compensation systems that has attained great importance and become prevalent within the changing corporational values in an environment where technological, economic and social changes occur. Having examined the current resources, performance appraisal and compensation systems based on performance appraisal have been put forth as the main topics of this project. The importance of performance appraisal and reflecting the results of performance appraisal on compensation systems in the light of compensation systems based on performance appraisal have been handled and the critiques presented towards the compensation systems based on performance appraisal have been elaborately examined considering the main defects and drawbacks of the applications of performance appraisal.