Outsource (dış kaynak kullanımı) edinilen hizmetlerde müşteri memnuniyetinin ölçülmesi ve hizmet kalitesine etkisi
Measurement of customer satisfaction in Outsourced services and its impact on service quality
  1. Tez No: 148662
  2. Yazar: ALAATTİN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
GENEL BİLGİLER isim Ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Alaattin Yerlikaya Kamu Yönetimi İnsan Kaynaklan Yönetimi YrdDoç.Dr.Deniz BÖRÜ Yüksek Lisans-Ağustos 2004 Dış Kaynak Kullanımı, Müşteri Memnuniyeti, Hizmet Kalitesi ÖZET DIŞ KAYNAK KULLANIMI EDİLEN HİZMETLERDE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ÖLÇÜLMESİ VE HİZMET KALİTESİNE ETKİSİ Dış kaynak kullanımının ortaya çıkış nedeni artan rekabet, globalleşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte işletmelerin rekabet güçlerini artırmak istemeleridir. İşletmeler faaliyetlerini kendi sahip oldukları temel yetenek ile sınırlamak diğer işletmecilik faaliyetlerini kendinden daha fazla temel yeteneğe sahip işletmelere bırakma yoluna gitmeye başlamışlardır. Bu çalışmamda dış kaynak kullanımı edilen hizmetlerde müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine etkisinin incelenmesi doğrultusunda öncelikle dış kaynak kullanımı ve ortaya çıkış nedenleri incelenmiş, daha sonra müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine etkileri üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda dış kaynak kullanımın yapıldığı hizmetlerde hizmeti sağlayan işletmelerin faaliyet alanları içerisinde olan tüm hizmetlerde başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords :Alaattin Yerlikaya :Public Administration :Human Resources Management : Yrd.Doç.Dr.Deniz BÖRÜ :Yüksek Lisans-Ağustos 2004 rOutsourcing, Customer Satisfaction, Service Quality ABSTRACT MEASUREMENT OF CUSTOMER SATISFACTION IN OUTSOURCED SERVICES AND ITS IMPACT ON SERVICE QUALITY The reason for the existence of the use of outsourcing is competition, globalization and the willingness of the enterprises to enhance their competitiveness in line with the technological developments. Enterprises increasingly resort to restrict their activities with their own fundamental abilities, whereas other enterprises transfer their activities to enterprise with more fundamental abilities. In my study, first, in services with the use of outsourcing, the use of outsourcing and reasons for its existence have been examined, then, its impact on customer satisfaction and service quality has been dealt. As a result of the research undertaken, in services with the use of outsourcing, service-rendering enterprises turned out to be successful in all services under the scope of their activities.