Hizmet içi eğitimin kaliteye etkileri ve bir uygulama
Effects of inside training over quality and an application
- Tez No: 148665
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
GENEL BİLGELER İsim ve Soyadı AnabilimDalı Programı Tez Danışmam Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Mehmet Doğu ÖZER Kamu Yönetimi insan Kaynaklan YrdDoç.DrX)eniz BÖRÜ Yüksek Lisans - Temmuz 2004 Eğitim, Hizmet içi Eğitim, Kalite, ÖZET Eğitim işletmeler için değişme dünya dinamiklerine uygum sağlamada bir önemli bir yere sahiptir. Verimliği ve karlılığı hedefleyen tüm işletmeler farklı yollar ve yöntemler kullanarak işgörerderine eğitim vermektedirler. Bu durum özellikle fâaliyet konusu doğrudan insan olan hizmet işletmeleri için farklı bir anlam taşımaktadır. Gerek işgören olarak ve gerekse müşteri olarak insan odağında bulunan hizmet işletmeleri, teknik donanım yanında sosyal düzeydeki yetkinliklerin kazanılması, işletmenin tamtimının iyi yapılması içinde eğitime yönelmektedirler. Bir yönetim tekniği olarak doğan, ancak daha sonra bir yönetim felsefesi haline gelen Toplam kalite yönetimi işletmelerin sürekli gelişim ve eğitimine cevap verebilecek bir uygulama haline gelmiştir. Bir yandan işletmeyi ve işgörenleri sürekli gelişim felsefesi doğrultusunda eğitirken, bir yandan da bu eğitimle verilen hizmet kalitesini yükseltmekte, işletmenin saygınlığını, verimliliğini ve karlılığını arttırmaktadır. Bu yönde eğitim alan işgörenler ise, kendilerini geliştirme, yeni kavramları öğrenme ve uygulayabilme, kendi özgüvenlerini kazanma, iş yerine bağlılık ve saygınlıklarının artması yönünde gelişimler sağlamaktadırlar. Sonuç olarak toplam kalite felsefesinin temel noktası olan işgören mutluluğu ve işletme verimliliği bir arada sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Depree Awarded and Date Keywords Mehmet Doğu ÖZER Public Management Human Resources Management Ass JProf DrDeniz BÖRÜ Master-July 2004 Education, Taming, Total Quality ABSTRACT Education is very important for the companies to confirm with the changing world dynamics. All the companies which want to increase their productivity train and educate their employees by using different methods. This situation has a different meaning especially for the companies which use the human factor direvtly. Service campanies which are settled on the human factor use education to gain social authories, technical knowledge and skills and to make an effective description of the company. Total Quality management, which was bom as a way of administrating and which later because a philisophy in administarion, has become a method that can satisfy the advancing and training desires. Total Quality management trains the company and the employees while it also increases the quality of the service, reputation of the company and finally the productivity. Employee who have been trained at this way gain the skills to advance themselves, to gain self-confidance and to increase their reputation. They also feel that an emotional link has occured between them and the company. As a result employee satisfaction and company productivity which are the basic parts of the total Quality Management are maintaired together. ru