The effects of globalization on the European Union
Küreselleşmenin Avrupa Birliği üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 148719
  2. Yazar: HARUN TUNÇELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET küreselleşmenin avrupa birliği üzerindeki etkileri Küreselleşme, sadece geleneksel yönetişim yollan üzerinde büyük çaplı etkiler yapmamakta; aynı zamanda mevcut yönetişim sistemlerini daha da baskı altına sokan yeni beklentilerin de ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Dünya dönüşüm ve değişim yüzyılına girmiş durumdadır. Bu perspektiften yola çıkarak, bu tezin amacı Avrupa Birliğinin küreselleşmeden nasıl etkilendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Avrupa Birliği, bu kaçınılmaz değişim ve dönüşüm sürecinden nasıl etkilenmektedir? Avrupa BirliğTnin devam etmekte olan küreselleşme süreci içersindeki rolü ne olacaktır? Bu iki soru tezin temelini belirlemektedir. Bu araştırma yoluyla, Avrupa Birliğinin gelecek jenerasyonlar için uygun bir yönetişim modeli olup olmadığı ispat edilmeye çalışılmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE GLOBALIZATION ON THE EUROPEAN UNION Globalization has made not only tremendous impacts upon the capabilities traditional means of governance; but also led to raise new expectations that imposes additional strains on the existing systems of governance. The world has entered to the century of change and transformation. Within this perspective, the aim of this thesis is to explore the effects of the globalization on the European Union. How is European Union affected from this process of inevitable change and transformation? What will be the role of the European Union within the ongoing process of globalization? These two questions identify the grounds of this thesis. Through this research, it was tried to prove whether European Union is an appropriate model of governance for the coming generations. in