Küreselleşme sürecinin sosyal politikalar üzerindeki etkileri ve Avrupa Birliği sosyal politikası
Effects of the globalization process on social policies and the social policy of the European Union
- Tez No: 358308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sosyal Politika toplum bilimini ve ekonomi bilimini birbirlerine yakınlaştırmakta ve toplumsal gerçeğin ekonomik yanını, bu gerçeğin bütünü içinde inceleyen bir bilim dalıdır. Sosyal Politikanın tanımı genellikle iki şekilde tanımlanmaktadır. Dar anlamda sosyal politika, çalışan ve işveren sınıflarının ilişkileri esas almaktadır. Dar anlamdaki sosyal politikaların temel amacı, emek-sermaye çatışmasının azaltılmaya çalışılmasıdır. Geniş anlamdaki Sosyal Politika ise sadece işçi-işveren arasındaki ilişkileri değil, tüm sosyal gruplar arasındaki ilişkileri kendisine konu edinmesi ve uzlaşmacı çözüm yolları bulması şeklinde tanımlanmaktadır. Ancak Sosyal Politikaların uygulamalarında dünya ülkelerinin farklı sosyo-kültürel değerlere sahip olmalarından ötürü farklılıklar söz konusudur. Dünyayı yeniden yapılandıran değişime küreselleşme süreci denilmektedir. Bu süreç önceki dönemlerde yaratılmış, gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler, çevre ülkeler ayrımını ortadan kaldıran bir yapı haline gelmiştir. Küresel değişim, emeğin işbölümünü, kaynakların üretimini, tüketimini ülke dünya ölçeğinde değiştirmesi coğrafi anlamda iktisadi faaliyetlerin yeniden yapılmasıyla gündeme gelmiştir. Uluslararası düzeyde uyumlaştırılacak, sosyal politikalar, ulular arası piyasa da rekabet koşullarında eşitlik sağlamayı, barışın devamlılığına katkıda bulunmayı, sosyal adaleti gerçekleştirmeyi, ekonomik gelişme de sosyal ve insani amaçları dikkate almayı ve Uluslararası harekette öncülük etmeyi amaçlamaktadır. Fakat bu koruma önlemleri de ek bir maliyet getirmektedir. Avrupa Topluluğu?nun ilk yıllarında sosyal politikalar oldukça geri planda kalmıştır. Nedeni ise Topluluğun kuruluş amacı ekonomi eksenidir. Ancak ilerleyen yıllarda gelişen Avrupa Birliği sosyal politikasında önemli olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Dolayısıyla bu önemli ilerlemelerin neticesinde insanların gerek iş gerek sosyal hayatlarında yaşam kalitesi yükseltilmiştir. Avrupa Birliği Sosyal Politikasının sınırlarının genişlemesi sonucu bu günkü Avrupa Birliği Politikası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social Policy gets sociology and economics closer to each other and it is a science that studies the economical aspect of the social reality within the entirety of this reality. The description of Social Policy is generally identified in two ways. In a narrow sense, social policy is based on the relationships of employee and employer classes. The main purpose of the social policy in narrow sense is to decrease the labor-capital conflict. The social policy in a broad sense, on the other hand, is described not only as employee-employer relationships but also as the fact that the relationships within all social groups is subject to social policy and it finds reconciliatory solutions. However, since the countries of the world have different socio-cultural values, the application of Social Policies has differences. The change that reconstructs the world is called the globalization process. This process has been created in the previous periods and has become a structure that eliminates the difference between developed countries, developing countries and peripheral countries. Global change has been brought to agenda as it changed the division of labor, production and consumption of resources across the world and reconstruction of the economic activities in a geographical sense. The social policies that will be adjusted on an international level aim to equalize the competition conditions on international market, contribute to the continuation of peace, achieve social justice, take social and humane objectives into consideration regarding economic development and pioneer the international movement. However, these protection measures require an additional cost. During the first years of the European Union, social policies remained in the background. The reason why was that the purpose of the Union was the economical axis. Nevertheless, during the following years the developed European Union made important positives progress regarding its social policy. Therefore, as a result of this important progress, the living standards of people have been increased both in their working and social lives. As a result of the expanding boundaries of the Social Policy of the European Union, the current policy of the European Union has been constituted.