Pervâne Beg Nazire mecmuası (603b-624b) transkriptli, edisyon kritikli metin
- Tez No: 148731
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEBAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
xm ÖZET Bu çalışmanın konusunu, Topkapı Sarayı Kütüphanesi B.406 numarada kayıtlı, Pervane Bey'in tertip ettiği nazire mecmuası“Mecmü'atü'n-Nezâ'ir”in 603b-624b varaklan arasındaki gazeller ve bunlara yazılan nazireler oluşturmaktadır. Söz konusu varaklar arasındaki bütün şiirler transkripsiyonlu metin haline getirilmiş ve ulaşılabildiği kadarıyla divanları yayınlanmış bulunan şairlerin şiirleri divandaki biçimleriyle karşılaştırılarak farklılıklar dipnotta verilmiştir. Böylece bu çalışmada 281 şiir yer almıştır. Ayrıca bir dizinle birlikte içindekiler kısmında gazeller ve nazireler listesi de verilmiştir. SUMMARY The subject of this study is gazals and its naziras on pages 603b-624b in Macmuatun- nazair that was written by Pervane Beg. The macmua is in the Library of Topkapi Palace, number: B. 404. All this manzumas were written transcription text and compared with diwans and differences were written to footnotes. In this way, 281 gazals were written and added indexs and list of gazals and naziras in this thesis.
Özet (Çeviri)