Sedanterlere uygulanan akut ve kronik aerobik egzersizlerin immunoglobulinler, bazı hormonlar ve hematolojik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of on immunoglabins, some hormones and hematologic parameters of acute and chronic aerobik exercises in sedentaries
- Tez No: 148801
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmada, sedanterlere orta şiddette akut ve 8 hafta süre ile uygulanacak kronik antrenman uygulamalarının, immünoglobulinler, bazı hormon ve hematolojik parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, sedanter yaşam süren ve geçmişte düzenli egzersiz alışkanlığı olmayan 15 yetişkin erkek, gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada immünoglobulinler, ACTH, Kortizol, lokosit, hemoglobin, eritrosit, hematokrik ve trombosit parametrelerinin plazma düzeyleri ölçülmüştür. Deneklere uygulanan birinci ölçüm, egzersize başlamadan önce (ön test), ikinci ölçümü akut egzersizden hemen sonra 5 dk içerisinde (akut test) ve 8 haftalık ılımlı aerobik egzersizden sonra (son test) ölçümleri olarak uygulanmıştır, istatistiksel değerlendirme, SPSS programı ile Wilcoxon Signed Ranks testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of mild acute exercise for 8 weeks duration on immunoglobins, some hormone and hematological parameters of chronic training application in sedentaries. Volunteer adult 15 men who participiated to this study living sedentary and non- doing exercise orderly. immunoglobins, ACTH, Cortisol, Locosit, Hemoglobin, Eritrosit, Hematokric and Trombosit plasma levels were measured in this study. First measurement was applied before exercise (pre-test), second measurement was applied after acute exercise for 5 min. period (acute-test) and last measurement was applied after mild aerobic exercise (post-test) for 8 weeks.