Kompozit dolgu maddelerinde mikrosızıntı fenomeninin kombine metod ve materyallerle araştırılması
- Tez No: 14884
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmamızda mikrosızıntı olayını, konservatif te davide klass 2 tip kavitelerde, kompozit dolgu maddelerinin yerleştirme teknikleri, kullanılan materyaller, modifiye pre- parasyon, kavite preparasyonu yapılmamış örneklerde derinlik derecesi, yüzey ve mine sement birleşiminin bu bölgede gös termiş olduğu anatomik tiple ilişkisini açığa kavuşturmak açısından in vitro şartlar altında inceledik. Mikrosızıntıyı azaltmak amacıyla uygulanan direkt yer leştirme t ekniği, şef f af matris kullanımı, kavite preparasyo nunun modifikasyonu hadiseyi aza indirgemekten öteye gitme miştir. Doğal olarak sürekli bir sıvı alışverişi sebebiyle ya pısında sızıntının mevcudiyetini keşfetmiş olduğumuz sement dokusu, fizyolojik olaylar nedeniyle dentin dokusu, ne tip preparasyon yapılırsa yapılsın dolgu-doku arayüzünden geçişe müsait bir zemin içermektedirler. Tamamiyle ortadan kaldırı lamayan bu fizyolojik olay (sıvı alışverişi), iyi bir oral hijyeninin sağlandığı in vivo şartlarda, bunu kontrol altına alabilecek modifiye bir preparasyon, sekonder çürüğü' önleyi ci fluor salınımı yapan bir kompozitle uzun vadeli yapılacak bir çalışmanın ana konusunu oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this study we have examined the microleakage pheno menon. In particular placement techniques for composite filling materials, materials themselves, modified preparation, depth degrees, surface and enamel-cementum junction for un prepared cavities has been studied under in vitro conditions. It has been shown that direct inlay technique, trans parent matrix usage, and modification of cavity preparation did only reduce the leakage rather than stop it. Because of the natural osmosis occuring in the cementum tissue and physiological properties of the dentin, there is a constant leakage between the tissue and the dentin regard less of the preparation. It is our belief that this natural phenomenon can not be stopped. It can however be reduced considerably by good oral hygene in vivo conditions, a proper modification for preparation, a composite material that releases fluoride against secondary caries.