Bazı uçucu yağların antibakteriyel ve antifungal etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 14886
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
57 ÖZET Bu çalışmada M. piperita, M.spicata, O.onites, O.he racleoticum, s.sclarea, S.cryptantha, S. triloba, M. officina lis, L.nobilis bitkilerine ait 9 uçucu yağın antimikrobiyal etkisi çift katlı agar difüzyon yöntemi ile 5' i Gram pozi tif; B.subtilis ATCC 6633, B.cereus ATCC 11778, M.luteus ATCC 9341, S. aureus ATCC 6538p, E.hirae ATCC 8043-6 ile 6 'sı Gram negatif; p. aeruginosa ATCC 9027, P. aeruginosa ATCC 25619, K. pneumoniae ATCC 4352, P.mirabilis ATCC 14153, E.co li ATCC 11229, E.coli ATCC 8739 olmak üzere toplam 11 adet bakteri şuşuna ve A.niger TBK-MAE 319, A. versicolor TBK-MAE 1624, A. parasiticus NRRL 2999, A.fumigatUS TBK-MAE 1493, A.candidus TBK-MAE 4079, A.ochraceus TBK-MAE 1962, P.chryso- genum TBK-MAE 1327, P.crustatum TBK-MAE 1962, P.aurentiogri- seum TBK-MAE 2081, Fusarium spp. TBK-MAE 4460, Fusarium spp. TBKMAE 4476 ve C.chartarum TBK-MAE IV6a olmak üzere toplam 12 küf susuna karşı araştırıldı. O.onites uçucu yağının P.a eruginosa suşları dışında diğer tüm bakteri ve küf suşlarına karşı etkili olduğu ve uçucu yağlar içinde en yüksek anti mikrobiyal etkiyi gösterdiği saptandı. M. piperita ile M.spi cata ve O.onites ile O.heracleoticum uçucu yağlarının kombi nasyonları da tüm bakteri ve küf suşlarına karşı uçucu yağ bileşenlerinin etkileşimlerinin saptanması amacı ile test edildi. Birinci kombinasyonda özel bir etki saptanmadı ancak ikinci kombinasyonda antimikrobiyal etkide az da olsa bazı artışlar gözlendi. Bu arada bakteri suşlarına karşı58 uygulanan ampisilin ve sefaklor antibiyotikleri literatür bilgileri doğrultusunda etki gösterdiler. Agar difüzyon yöntemi ile gerek bakterilere gerek küflere en yüksek etkiyi gösteren O.onites uçucu yağının tüp dilüsyon yöntemi ile, B.subtilis ATCC 663 3, S. aureus ATCC 6538p, P. aeruginosa ATCC 9027, E.coli ATCC 8739 bakteri suç larına ve A.niger TBK-MAe 319, A.candidus TBK-MAE 4079, P.chrysogenum TBK-MAE 1327, Fusarium spp. TBK-MAE 4476 küf suşlarına karşı MIC ve MBC/MFC değerleri araştırıldı. Test edilen bakteri suşları arasında P. aeruginosa ATCC 9027, küf suşları için de P.chrysogenum TBK-MAE 1327, O.onites uçucu yağına en duyarlı mikroorganizmalar olarak belirlendi. İki yöntem ile elde edilen sonuçların karşılaştırıl masında özellikle P. aeruginosa ATCC 9027 susuna karşı aynı uçucu yağdan alınan farklı cevaplar dikkate alındığında 2 yöntem arasında her zaman paralel sonuçlar alınamıyacağı be lirlendi.
Özet (Çeviri)
59 7. SUMMARY In this study, essential oils of 9 plants (men t ha piperita, M.spicata, O.onites, O.heracleoticum, S.sclarea, S.cryptantha, S. triloba, M.of ficinalis and L.nobilis) were investigated for their antimicrobial activities against isolates of 11 bacterial species, 5 of which were Gram positive (B.subtilis ATCC 6633, B.cereus ATCC 11778, M.luteus ATCC 9341, S. aureus ATCC 6538p, E.hirae ATCC 8043-6) and 6 Gram negative (P. aeruginosa ATCC 9027, P. aeruginosa ATCC 25619, K. pneumoniae ATCC 4352, p.mirabilis ATCC 14153, E.C0İİ ATCC 11229, E.coli ATCC 8739); and also against isolates of 12 molds (A.niger TBK-MAE 319, A. versicolor TBK-MAE 16243, A. parasiticus NRRL 2999, A.fumigatus TBK-MAE 14933, A.candidus TBK-MAE 4079, A.ochraceus TBK-MAE 4821, P. chrysogenum TBK-MAE 1327, P.crustatum TBK-MAE 1962, P. aurentiogrisura TBK-MAE 2081, Fusarium spp. TBK-MAE 4460, Fusarium spp. TBK-MAE 4476 and C.chartarum TBK-MAE IV6a). Activities were determined by double-layer agar diffusion method. Essential oil of O.onites was active against all the isolates of bacteria and molds tested except P.aureginosa and it displayed the highest antimicrobial activity amongst all the essential oils. Essential oil combinations of M. piperita plus M.spicata and O.onites plus O.heracleoticum were tested against all the isolates of bacteria and molds to detect the interactions between the components of the essential oils.60 No significant effect was observed with the first combination; however, slight increases in antimicrobial activity were detected in the second one. Moreover, the two antibiotics ampicillin and cefaclor tested against the bacterial isolates showed activities similar to those recorded in literature. As the essential oil of O.onites had shown the highest activity against the bacteria and mold by agar diffusion method, tube dilution method was used to determine its MIC and MBC/MFC values for the isolates of B.subtilis ATCC 6663, S. aureus ATCC 6538p, P. aeruginosa ATCC 9027 and E.coli ATCC 8739 and for the isolates of A.niger TBK-MAE 3199, A. Candidas TBK-MAE 4079, P. chrysogenum TBK-MAE 1327, and Fusarium spp. TBK-MAE 4476. P. aeruginosa [ATCC 9027] amongst the bacterial isolates tested and P. chrysogenum TBK-MAE 1327 amongst the mold isolates tested were found to be the most susceptible microorganisms to the essential oil of O.onites. Comparison of the results obtained with both methods revealed that these results are N not always comparable, particularly when one considers the different values recorded for the same essential oil against isolates of P. aeruginosa ATCC 9027.