Küreselleşme sürecinin dünya işgücü piyasasına etkisi (1990-2000 dönemi)
  1. Tez No: 148916
  2. Yazar: MEHMET ŞADİ OZANSÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kapitalizmin“küreselleşme”,“globalizasyon”, ya da“dünyalaşma”diye adlandırılan, özellikle 1970'li yılların ikinci yarısından günümüze kadar uzanan evresinin dünya işgücünü nasıl etkilediği araştırıldı. Araştırmanın birinci bölümünde, genel olarak bir“küreselleşme”tanımı yapıldıktan sonra, bu“küreselleşme ”nin dünya pazarıyla ilişkisi tartışıldı. Daha sonra,“üretici güçler”bir teorik tartışma konusu olarak ele alındı. Çalışmanın ikinci bölümünde,“küreselleşme”nin geldiği son durum tartışıldıktan sonra, banka sermayesiyle sanayi sermayesinin mali sermaye olarak kaynaşmasının nasıl olup ta mali piyasaların hakimiyetine yol açtığı araştırıldı. Yine aynı bölümde, göreli artı-değerin“ikinci tipi”olarak adlandırdığımız işleyişin, işgücünün dünya ölçeğindeki durumunu nasıl olumsuz etkilediği, Çin, Rusya ve A.B.D.'deki örnekleriyle bağlantılı olarak irdelendi. ABSTRACT In this study, the impact of a particular period of capitalism, that dating from the latter half of the '70' s to date and referred to as“globalization”or“¦mondialisation”, on the world's labour-force is investigated. In the first part of the study, after a definition of globalization in general is developed, this process is discussed in its relationship to the world market. Building on this,“productive forces”are dealt with as a topic for theoretical debate. In the second part of the study, following a discussion of the recent phase of“globalization”, our investigation focuses upon the merging of banking capital with industrial capital in the form of finance-capital, and how this fact leads to the dominance of financial markets. A farther subject in the same part of the study is the detrimental effects on the worldwide status of the labour-force of the mechanism that we designate as the“second type”of relative surplus value, with special emphasis on the examples of China, Russia, and USA. iv
Özet (Çeviri)