Anonim Tevârîh-i Âl-î Osmân
Anonymous the Tevârih-i Al-i Osman
  1. Tez No: 148946
  2. Yazar: SEBAHATTİN KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Osmanlı imparatorluğu, bulunduğu coğrafyada dünya tarihine yön vermiş önemli devletlerden birisidir. Bu büyük devletin, kuruluş devrine ait kütüphane kaynaklan oldukça yetersiz, arşiv belgeleri ise yoktur denilebilir. Bu nedenle, Osmanlı devletinin ilk yıllarına ait bilinmeyenlerin cevaplandırılması amacıyla, araştırmacıların başvuruda bulunduğu eserlerden olan Anonim Tevârih-i Âl-i Osman'lar, bugün önemli anakaynak olarak karşımıza çıkarmaktadır. Dünya kütüphanelerinde değişik nüshalarının varlığı tespit edilen Anonim Tevârih-i Âl-i Osman'ların, incelenerek ilim dünyasına sunulması, Osmanlı devletinin kuruluş devrindeki karanlık noktaların aydınlanmasına şüphesiz katkı sağlayacaktır. Bu düşünce içerisinde ortaya koymaya çalıştığımız bu anonim eser, Osmanoğullannın Anadolu'ya gelmeleri ile başlayıp I. Selim'in vefatıyla sona eren kroniktir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire was the one of the government that directed the world's history in his placed geograh. The library souces of the establishment years of the great empire were radher insufficient and it is said that the archive documan were absent. So Anonymous the Tevârih-i Âl-i Osmans is the one of the important source that many Explorer apply to answer unknown knowledge about establishment years of the Empire. The studyihng and giving of various copies that were found in the different world's libraries of the Anonymous the Tevârih-i Âl-i Osmans will illuminate the dark ponts of establishment years of the Empire. At this idea, the Anonymous achievement that we wanted to study is the choronic from the coming of the Ottomans to Anatolia to dead of I. Selim.