Anonim Tevârîh-i Âl-i Osmân
Anonymous the Tevârîh-i Âl-i Osmâns
  1. Tez No: 209877
  2. Yazar: CİHAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. NECDET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Osmanlı devletinin, ilk iki yüzyıllık tarihi ile ilgili arsiv belgesi yok denecek kadar azdır. Kurulus döneminin ilk yüzyılında yazılmıs ve günümüze ulasmıs kütüphane malzemesi de yoktur. II. Murad devrinde ortaya çıkan Osmanlı tarihçiligi II. Mehmed devrinde gelisme dönemine, II. Bayezid devrinde ise yükselme dönemine girmistir. II. Mehmed saltanatında baslayan Tevârih-i Âl-i Osman gelenegi oglu II. Bayezid'in saltanatında en parlak dönemini yasamıstır. Bu dönemde, saray çevresine ve elit kesimine hitap eden ve sanatlı bir dille yazılan tevarihler yanında halk kesimine ve askerî zümreye hitap eden sade nesir ya da nazımla yazılmıs popüler diyebilecegimiz eserler de kaleme alınmıstır. Yazarı bilinen ya da bilinmeyen bu tür tevarihlerde Osmanlı devletinin kurulusundan yazarın bulundugu zamana kadarki olaylar anlatılır. Âsık Pasa-zâde, Nesrî, Oruç Bey gibi çokça bilinen tarihçilerin eserleri dısında, yurt içi ve yurt dısı kütüphanelerde çok sayıda nüshası bulunan anonim Türkçe kronikler de II. Bayezid saltanatında yazılmıstır. Nüshalarının çokluguna bakılırsa bu tevarihlerin o devirde çok okundugu anlasılmaktadır. Üzerinde tez yaptıgımız anonim tevarihi, diger anonim tevarihlerden ayıran en önemli özellik kaynaklarını vermis olmasıdır. Kaynaklarındaki üslup tarzı da dahil olmak üzere yazar, dogrudan ya da dolaylı olarak kullandıgını tespit ettigimiz altı kaynaktan birini kendisine model almak yerine, bu kaynaklardaki bilgileri bir araya getirerek, anonim formatında bir eser yazmayı tercih etmistir.
Özet (Çeviri)
There are almost no archived documents on the first two hundred year history of the Ottoman Empire. There are also no documents that survived to date relating to the empire?s birth. They started writing Ottoman history during Murad II ruling. It has developed during Mehmed II?s reign and reached its zenith during the ruling of Bayezid II. The custom of keeping history shone the brightest during Mehmed II?s son Bayezid II?s reign. We withness history books aimed at the elite as well as the layman. They were written in simple language, respectively. The authors of these history books can be known or unknown. The books start from the beginning of the empire up to the time if was written. Works of famous historian Âshik Pasha-zâde, Neshri and Urudj as well as works of anonymous historians. Whose copies can be found in many libraries abroad have been written during the reign of Bayezid II. judging from the number of copies, it is safe to say these books were best sellers. The history book we are about to write a thesis on is different from all other anonymous history books in that it gives us its sources. The auther has an eclectic style in that he choose to blend six different works into a book instead of taking one work as a model in the anonymous.