Bir Biyofilik olarak Joseph Beuys ve sanatı
Josepf beuys as a Biophillic and his art
  1. Tez No: 148949
  2. Yazar: DİDEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Joseph Beuys genişletilmiş sanat kavramıyla, çağının yenilikçi düşüncelerine sahip sanatçıları arasından sivrilir. Beuys fırtınalı geçen yaşamını, sanat felsefesiyle bütünleştirebilmiş bir öncüdür. Bu nedenle sanatçı sadece işleriyle değil, yaşamının tümüyle ele alınmalıdır. Beuys'un yaşamındaki en önemli detay şüphesiz onun doğaya ve diğer canlılara olan tutkusudur. Birbirleriyle iç içe geçen tutku ve deneyimler öyle bir noktada birleşmiştir ki, burada biyofili ile özdeşleşirler. Biyofilik olarak tanınmayabileceğimiz Beuys, işleriyle kendisinin ve toplumun yarasını iyileştirmeye çalışır. İnsanlığın derin yarasını iyileştirmek üzere doğada gözlemler yapan Beuys, tedavi için yine doğal yöntemlere başvurur. Sanatçı, düşünce ve felsefesini işleri aracılığıyla ifade ederken şamanizme ve teozofiye yer verir. Bu inanç ve düşünce sistemleri farklı zamanlarda ve kültürlerle yayılmış olmalarına rağmen biyofili hipotezini olumlarlar. Yaşam öyküsüyle, düşünce ve inanç sistemini bir arada bütünleştiren Beuys, işleriyle özgün bir mit yaratmıştır. Sanatçı genişlettiği sanat kavramı aracılığıyla mitini yapıtlarına taşırken, sanat dilinde özgün semboller oluşturur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Joseph Beuys, with his expanded concept of art, distinguished from the receptive artists of his era. Beuys is an avant-garde artist who has completed his tempestuous life with his philosophy of art. That is why he should be considered not only with his works, but also with his whole life. In Beuys's life, the most important thing is, without a doubt, his passion for nature and to other living organisms. Thus his passion and experiences are so intertwined that he can be identified with biopbilia hypothesis. Beuys who can be described as a biophillic, try to heal himself and the wounds of the community through his art works. In order to treat the deep wounds of humanity, Beuys closely observed the nature and taken references from natural methods. As he expressed his thoughts and life philosophy through his works, he also used the shamanism and doctrines of theosophy. Despite of the fact that, blief and thought systems are spread to different periods and cultures they affimate the hypothesis of biophillia. Beuys created his own myth by unifying his life story, thought and blief systems all together. The artist expends the concept of art, via transfering this myth that he created, to his art works. VII