Plastik sanatlar (resim sanatında) uzaysal boşluk ve boşluk kavramı
The plastic arts (art of painting) spatial void and void consept
- Tez No: 148948
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET“Uzaysal Boşluk”un dünyanın evrende oluşum kıvılcımlarını göstermeden çok önce var olduğu düşünülüyor. Boşluk evrenin temelinde bizim hiç yadsıyamayacağız şekilde hep vardı ve varolmaya da devam edecektir. O sonsuzdur ve belki de yok olamayacak tek şeydir. Dünü ve yarını yoktur. Bu çalışma, dünyanın oluşum sürecinden bu yana insanoğlunun gökyüzüne olan merakı ve keşifleriyle başlayan bir dönemden, bunu sanat malzemesi olarak kullanmasına kadar giden bir süreci aktarmayı amaçlamaktadır. Boşluk, yaratıldığımız andan itibaren bizi hem içine çeker hem de ürkütür. Bizi hem görüntüsel olarak gezegen, yıldız, Samanyolu, karadelik, nebula, nova vb. keşfi diyarlara çıkarmıştır, hem de o anlatılmaz oraya aitlik hissiyle öte duygusunun içine çekmiştir. Evren akıl almaz büyüklükle ve güzellikle insanoğlunu derinden etkilemiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.“Uzaysal Boşluk”başlığı altında ilk olarak evren, evrenin oluşumu, keşfi ve bilimsel gelişimi ele alınmıştır. İlk başlarda bu bilimsellik içerisinde dinsel inançların ön plana çıktığı ve hatta ilk astronomların din adamları olduğu görülmektedir. Dolayısıyla ilk örnek çalışmalar dinsel amaçlı mitolojik olaylardan etkilenilerek yapılmıştır. İkinci bölümde 18. ve 19. yüzyıllarda sanatın gelişmesiyle birlikte sanat akımlarında daha gözle görülür aşamalar kaydedilip her bir akım içerisinde uzaysal boşluğun özgün tasvirlerle örneklenmiştir. Üçüncü vıbölümde, bu konsepti tam olarak benimseyip, bu konu üzerine iyice yoğunlaşmış sanatçılar yer almaktadır. Son bölümde ise“Boşluk”kavramını önce sözlük anlamı olarak, sonra felsefi açıdan ele almaya çalıştım. Daha sonra resimsel düzenlemeler içerisinde sanatçıların boşluğu nasıl ele aldığını değerlendirmeye çalıştım. Evrenin bizlere hissettirdiği bu büyük sessizlik ve bu sonsuz boşluk sanatçıları büyülemiştir. Böylece sanatçılar bunu kaçınılmaz olarak sanatlarında kullanmışlardır. Bu çalışma, bilim ve sanatın buluşması olduğu gibi aynı zamanda yaratılanın keşfinin sanatçı tarafından tekrar yaratılmasına yönelik bir değerlendirmeyi içermektedir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Spatial Emptiness”has been thought to exist long before the formation sparks of Earth started to come about. Space has always existed in the foundation of universe in an undeniable manner and shall continue to exist. It is infinite and may be the only thing that would always be. There is neither yesterday, nor tomorrow to it. Study herein tells about a process; a term which lasts from human beings' wonder and probe for space, until starting to use it as a tool for Arts. Emptiness; has been known for its appeal to us ever since day we were born and frighten. It has, both taken us to lands where filled with planets, stars, milky way, black hole, nebula, nova and so on and made us overwhelmed by sense of belonging that cannot be told by words. Universe affects the human being from deep down inside, with its unbelievable size and beauty. This Study consists of four sections telling initially about universe, formation of universe, its exploration and scientific development, all under title“Spatial Emptiness.”At start we see that religious belief has taken into fore plan and that first spacemen had been the Religion People too. First specimen of works has been made under effect of mythological happenings that look into religious purposes. Section 2 makes record of more apparent developments by trends of art that evolved in the 18th and 19th centuries, giving genuine description of“Spatial Emptiness.”In section 3 we look into artists given all they've got over this topic, having fully conceptualized the matter. VIIIIn the last section I tried looking into meaning of“Emptiness”concept, in terms of both, dictionary definition first, followed by philosophical stance. Then I tried analyzing, how artists evaluate concept of Emptiness, through pictorial arrangements. This great silence and infinite emptiness of the Universe have magical effect over the artists; thereby leading them to use this in their arts inevitably. Besides creation of art and science, Work herein aims to make an evaluation on how the Artist recreate what has been already brought to being. IX