Profesyonel spor kulüplerinin marka imajını belirleyen faktörler
Factors that determine the brand image in professional sports clubs
- Tez No: 363423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Futbol, kolay anlaşılabilirliği ve herkese ulaşabilirliği ile dünyanın en çok bilinen ve oynanan oyunudur. Amatör bir ruhla ortaya çıkıp büyüyen futbol, 70'li yıllarda geçirdiği dönüşümle profesyonelleşmiştir. Ekonomik açıdan dönüşen ve gelişen futbol, kendi markalarını doğurmuştur. Günümüzde ise futbol, sahada oynanan basit bir oyun olmaktan çıkmış, küresel bir boyuta ulaşmıştır. Düzenlenen turnuvalar, organizasyonlar, ligler, kulüpler, birer birer futbolun simgesi olmuştur. Futbolun gelişimiyle birlikte kulüpler kendi marka değerlerini oluşturmuştur. Küreselleşen dünyada kulüpler kendi ülke sınırlarını aşmış ve markalarıyla bütün dünyaya ulaşmıştır. Takım başarısı, yıldız oyuncular, teknik direktörler, kulüp yönetimleri, stadyumlar, renk, amblem, forma, logo ve kulüp tarihi birer somut sportif marka temsilcisi haline dönüşmüşlerdir. Markanın gücü, kulüplerin dünyanın en ücra köşesinde bile bilinirliğini sağlamış, kendi yerel bölgelerinden sıyrılarak dünyanın her yerinde taraftar sahibi olmalarına olanak yaratmıştır. Uzakdoğu'dan Güney Amerika'ya, Okyanusya'dan Afrika'ya kadar bütün coğrafyalara egemen hale gelen futbol ve markaları, her yerde pazarlanabilir bir ürün haline dönüşmüştür. Bu çalışmada, amatör kulüplerden profesyonel şirketlere dönüşen futbol takımlarının gizli gücü olan marka kavramı araştırılmaktadır. Kulüplerin marka imajı, günden güne büyümekte ve daha fazla insanın algısına yerleşmektedir. Bu amaçla kulüplerin marka imajını oluşturan faktörlerin neler olduğu ve ne gibi etkilere sahip olduğu tespit edilmek istenmektedir. Kurulan araştırma modelinde 3 boyutta ele alınan marka imajının değişkenleri şunlardır: (1) Nitelikler, (2) Faydalar ve (3) Sadakat. Ana kitlesini İstanbul'da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin oluşturduğu çalışmada, 3 büyükler olarak adlandırılan ve Türkiye'deki futbol taraftarlarının büyük kısmını oluşturan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarlarının kulüplerini nasıl algıladıklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. 367 katılımcıyla elde edilen anket sonuçlarında öğrencilerin demografik bilgileri ortaya konulmuş, modeli oluşturan kulüpler ve takımı oluşturan nitelikler, takımın kişiye ve sosyal hayatına sağladığı faydalar ve kişinin kulübe karşı hissettiği sadakat değişkenleri alt boyutlarıyla ele alınmış ve sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Football is the most known and the most favorite play in the world. Reason of that is easily understood and reached by everybody. Football which is emerged in an unprofessional way then growing became professional in 70s. Football which is changing and developing economically has created its own trademarks. Nowadays, football is no longer only simple play on the pitch, it reaches global dimension. Each tournament, each organization, each club and league have become symbol of football. With developing of football, clubs create their brand value. In the global world, clubs go beyond their country's border and reach the all world with brands. Team success, top players, football coach, club administration, stadium, colour, emblem, team kit, logo and history of club turn into concrete sporting trademark symbol. The power of brand gives chance to known by everybody in the remote world and creates a chance to have fans all the world. Football and its brand which cover all geography from the far East to South America, from Oceania to Africa turn into marketable product everywhere. In this study, the concept brand that is the secret power of football teams turning into professional company is researched. The club's brand image is growing day by day and is engraved in more people's subconscious. For that purpose, they want to know that what the factors are which make up the image of clubs and what their affects are. In founded search model, variables of brand image mentioned in three dimensional way are these: (1) Attributes,(2) Benefits and (3) Loyalty. In this study which is organized by most of university students in Istanbul is aimed to determine how the fans of Beşiktaş, Galatasaray and Fenerbahçe which are named the three powers and composed the majority of fans in Turkey perceive their clubs. In survey result making 367 participant, demographic information of students is presented; clubs which is composed the model, the attributes composed of team, the benefits of team to the fans and social life and fans' the variable loyalty feelings towards the clubs are analysed in sub-dimension way and their results are interpreted.