Cumhuriyet dönemi Türk güreşinde Yaşar Doğu'nun yeri, önemi etkisi
  1. Tez No: 14897
  2. Yazar: SEYDİ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİD ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
100 ÖZET“Cumhuriyet Dönemi Türk Güreşinde Yaşar Doğu'nun Yeri, öne mi, Etkileri”adlı bu çalışmada, Türk güreşinin başarılı yılları, o zamanın sporcu, antrenör ve idareci olarak kimlerin, nasıl, niçin başarılı oldukları tesbite çalışılmıştır. Bu dönem; II. Dünya Savaşından, 1960'lı yıllara kadar olan devre şeklinde tesbit edilmiştir. Başarısızlığın, o senelerden sonra başladığı görülmüş ve sebeple ri ortaya çıkarılmaya gayret edilmiştir. Bunun için millî ve millî olmayan; eski ve yeni yüz güreşçiye anket uygulanmış, çoğu şampiyonlardan olmak üzere yirmibeş kişiyle müla katlar, kütüphane çalışması ile de, iki dönem arası mukayese yapılmıştır. Başarı sebeplerinin başında Yaşar Doğu'nun Türk güreşine olan sevgisi, vatan ve millet aşkıyla dolu oluşu neticesinde, fedakar, cefakar, yapıcı ve birleştirici çalışması, inanç ve kalıcılığıyla bir sistem ve bir ekol olduğu ortaya konmaya gayret sarfedilmiştir. Bugünkü Türk güreşinin kalkınması için; Yaşar Doğu sisteminin günümüz şartlarına ilmî manâda uyumu geliştirilerek uyarlanması, yabancı model arayışından vazgeçip kendi benliğimizle başarıya ulaşılması müm kün olacaktır.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY This thesis has been namde as“The Function, Importance and Effects of Yaşar Doğu in Turkish Wvestling in Republic Period”. In the Study, the successful years of Turkish Wvestling have been investigated in order to determine who, how and why they were successful as being sportsman, trainer and administrator. This period has been determined from second World War to 1960s. It has also been determined that the unsuccessfulness of Turkish Wvestling has begun after this period and in this study the reasons of unsuccessfulness has been tried to investigate. In order to achive this, questionnaire has been applied to wvestlers who are young and old and national and international sportsman. In addition to this, 25 interview have been done with wvestlers most of whom were champion. Yaşar Doğu had had great affection towards Turkish Wvestling. He had also worked as being constructive and coordinative. As a consequence it was seen that the personality of Yaşar Doğu have greatly affected on Turkish Wvestling in the successful period. For the improvement of Turkish Wvestling today, it is required, firstly, to adapt the system of Yaşar Doğu to todays conditions and secondly, to give up to seek foreign model. t. a Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon Merkezi