Astrand ve 3 step testlerin kan ve dolaşım parametrelerine etkileri
  1. Tez No: 14895
  2. Yazar: ADNAN KAMAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
-90- 6-ÖZET Bu çalışmada, Astrand (150 watt) ve 3 Step testlerin hema tolojik ve hemodinamik cevapları incelenmiştir. Çalışmaya yaş orta lamaları 20.2 + 0.8, boy ortalamaları 178 + 3, ağırlık ortalamaları 68.5 + 6 kg ve Maks.V0" ortalamaları 48.5 + 6 ml/dk/kg olan orta dere cede antrenmanlı 28 erkek denek iştirak etmiştir. -Astrand test' de; Eritrosit değerinde anlamlı bir değişim tes- bit edilememiştir (P=0.949). Hemoglobin değerinde ortalama %5.216'lık bir yükselme (P=0.0001); Hematokrit değerinde ortalama %4.966'lık bir yükselme (P=0.0001); Lökosit değerinde ise; ortalama %30.19'luk bir yükselme tesbit edilmiştir (P=0.0001). Lökosit formülle ilgili çalışmada, değerlendirmeye yalnızca, nötrofil ve lenfosit değerleri alınmıştır. Nötrofil değerinde ortalama 2-7.7'lik azalma olduğu sap tanırken (P=0.0001); lenfosit değerinde ise; ortalama %13.83'lük bir yükselme tesbit edilmiştir (P=0.0001). % Plazma Volümünde, Astrand test sonucunda -8.2 + 3.7'lik bir azalma tesbit edilmiştir. OEH (P=0.002), OEHb (P=0.005) değerlerinde yükselme tesbit edilirken; OEHbK'da anlamlı bir değişim saptanamamıştır.-91- Astrand test sonunda dakika kalp atım sayısı ortalama 66+5 den 149.2 + 13. 5' e yükselmiştir (P=0.0001). Sistolik kan basıncında ortalama %31 yükselme (P=0.0001) ve diyastolik kan basıncında da ortalama %-17 düşme tesbit edilmiştir (P=0.007). -3 Step test 'de; Eritrosit değerinde ortalama %6.6'lık bir yükselme (P=0.0134); Hemoglobin değerinde ortalama %6.7 (P=0.0002); Hematokrit değerinde ortalama %7.5 (P=0.0001); lökosit değerinde ise, ortalama %53.43'lük (P=0.0001) yükselmeler tesbit edilmiştir. Lökosit formülle ilgili çalışmada, yine nötrofil ve lenfosit değerleri incelen miştir. Nötrofil değerinde egzersiz sonunda ortalama %-13.23 azalma (P=0.0001) ve lenfosit değerinde de ortalama %20.5 yükselme tesbit edilmiştir (P=0.0001). Z Plazma volümünde, 3 step test sonucunda -12.29 + 5 azalma tesbit edilmiştir. OEH.OEHb ve OEHbK değerlerinde anlamlı bir değişim tesbit edilememiştir. 3 Step test sonunda, dakika kalp atım sayısı ortalama 67.4+8 den 178 + 12'ye yükselmiştir (P=0.0001). Sistolik kan basıncında or talama %36.6 yükselme (P=0.0001) ve diyastolik kan basıncında da %-24 düşme (P=0.0OÛ2) tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-92- 6- SUMMARY Haematologye and haemodymanic responses to the Astrand and 3 Step tests has been studied 28 male moderatelyfit subjects took part in the study. Subject's mean age was 20.2 (SD +.8), mean height was 178 cm (SD + 3), mean weight was 68.5 (SD + 5), MaxV0" was 48.5 (SD + 6) ml/min/kg. After Astrand test RBC counts has not changed significantly (P=0.949) but, significant increases in blood Hb.Hct values and WBC count has been obsarved» as mean values of %5.216 gr/dl (P=0.0001), %4.966 (P=0.0001) %30.19 (P=0.0001) respectively. The WBC formulas has also been derived from blood samples, and only the neutrophyl and lymphocyt counts of percent has been taken into account. Neutrophyl count of percent has been found decreased a mean value of %7-7(P=0.0001), Lymphocyt count of percent which increased a mean value of %13.83 (P=0.0001). %PV has been reduced a mean value of %-8.2 +3.7 after Astrand test. MCV and MCH values has been increased significantly with P values 0.002 and 0.0005, but a significant change in MCHC value has not been observed.-93- Towards the end of Astrand test, heart rate has been increased to a mean value of 149.2/min (SD + 13.5) from the pre test mean value of 66/min (SD + 5) (P=0.0001). Sistolik Blood Pressure has been Increased a mean of %31 (P=0.0001) and Diastolic Blood Pressure decreased %17 (P=0.007) at the end of the test. After 3 Step test, mean increase of Z6.6 in RBC count (P=0.0134) and also increases in the Hb,Hct values and WBC count as mean values of 26.7 (P=0.0002), %7.5 (P=0.0001), %53.43 (P=0.0001) has been found respectively. In the WBC formulas which studied as mentioned above, neutrophyl counts of percent has been decreased mean of %13.23 (P=0.0001) and lymphocyt counts of percent increased as a mean value of %20.5 (P=0.0001) after exercise test. %PV, has been reduced-12.29 (SD + 5), MCV,MCH,MCHC values has not been changed significantly. Towards the end of 3 Step test, heart rate has been increased to a mean value of 178.4 min. (SD + 12) from the pre test value of 67.4 (SD + 8) (P=0.0001). Sistolik Blood Pressure has been increased a mean value of % 36.6 (P=0.0001), Diastolic Blood Pressure has been decreased a mean value of %24 (P=0.0002).