Askeri okullarda uygulanan fiziki güç test normlarının reorganizasyonu
  1. Tez No: 14898
  2. Yazar: LEVENT DENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİ MENGÜTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Araştırmamızda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin nüvesini teşkil eden subayları yetiştiren harp okullarındaki öğrencilerin bulun dukları sınıflarda, savaş beden eğitimi derslerinde elde ettikleri bedeni yeterliliklerinin ölçülmesinde kullanılan fiziki güç test lerinin analizleri yapılarak ölçme ve değerlendirmesindeki prob lemler çözüme kavuşturulmuştur. Fiziki güç testleri olarak uygulanan 100 m. koşu, 2400 m. koşu, yüksek atlama, uzun atlama, barfikste kol çekme, mekik, sınav, bomba atma, 100 m. serbest yüzme ve 400 m. serbest yüzme testlerinin test dereceleri ile not değerleri, öğrencilerin mevcut performans ları ile uyumlu hale getirilmiştir. Araştırmamızın sonucu olarak, bilimsel dayanağı olmayan fizi ki güç testleri değerlendirme çizelgeleri yeniden düzenlenmiş ve bilimsel bir yapı kazandırılmıştır. -86-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The students in Academy of War College who are educated to be the officers of the Turkish Military Force, have been taken up in our reseasch. While measuring the performance of these students in physical education, physical power tests are used. The problems in measuring and evaluating the tests have been solved by analyzing these tests. Test grades and mark values of 100 m. running, 2400 m. running, high- jumping, long- jumping, barfix, sit-up, push-up, bomb-throw, 100 m.free swimming and 400 m.free swimming tests which are applied as physical power tests have been appropriated with present performances of students. As a result of the present research, evaluated lists of physical power tests which do not have any scientific base have been reorganized and a scientific structure is determined for the tests. -87-