Effects of human genome project on organizational behaviour
İnsan gen projesinin örgütsel davranış üzerine etkisi
  1. Tez No: 148982
  2. Yazar: ELA ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Tıp bilimindeki ilerlemeler sayesinde, bilimadamlan insan gen haritasını çıkarabilmekte ve insan DNAsım öğrenebilmektedir. İnsan Gen Projesi tarafından sağlanan bu bilgi güçlü, zayıf yönlerimiz ve yeteneklerimiz hakkında ipucu verebilmektedir. Ayrıca kişinin gelecekte herhangi bir hastalığa yakalanıp yakalanmıyacağını biliadamlan bilmektedir. Elde ettiğimiz bilgiler sonucu yaptığımız ilk tahmin çalışması ileride genetik testleri kullanan şirketlerin sayısının artacağını gösteriyor. Ancak, bu testlerin işyerinde kullanılması işverenlerin kar beklentilerinin yerine ahlaki tartışmalara neden olacaktır. Bu araştırma da genetik testlerin kullamlması halinde Türkiye ve Amerika da çalışanların tutumlarmı ölçmeyi hedeflemiştir. Bu araştırmada duygulan, davranışları ve bilişsel inançları ölçmek amacıyla yem bir anket düzenlenmiştir. Anket internette yayınlamış ve doldurulmuştur. Ankete 98 Türkiyeden, 66 Amerikadan olmak üzere toplam 164 çalışan katılmıştır. Anket 8'i demografik olmak üzere 50 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen cevaplar analiz edildikten sonra aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir:. Amerikada çalışan kişilerin genetik testlere karşı tutumlan ile Türkiyede çalışan kişilerin tutumlan arasında anlamlı bir farklılık vardır. Amerikada çalışan kişilerin tutumlan olumsuza yalandır.. Demografik faktörlerin tutum üzerinde etkisi görülmemiştir. Sadece farklı endüstrilerde çalışanların genetik testlere karşı tutumlanmn farklı olduğu görülmüştür. Teknoloji endüstrisinde çalışanların tutumlan, servis endüstrisinde çalışanlardan daha olumsuz olduğu ve üretim endüstrisinde çalışanların tutumlanmn daha olumlu olduğu görülmüştür. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Owing to the advances in medical science, scientists are now mapping the human genome sequence and learning the human DNA. This information provided by the Human Genome Project (HGP) reveals hints about strength, weaknesses and skills. Also whether a person will get any disease in future can be known by genetic tests. We expect that more companies will be using genetic tests according to our preliminary forecasts with the information we retrieved. However, contrary to the economic benefits expected by the employers, genetic information of employees used by employers for profit purposes will create ethical debates. We aimed to research the attitudes of employees when the genetic tests are used in workplace in Turkey and in U.S.A. In this research, a new questionnaire was developed to find out about the feelings, the expected behaviors and the cognitive beliefs of the employees. The questionnaire is an online form and is easy to fill out. Of the 164 subjects, 98 employees are from Turkey, and 66 are from U.S.A. The questionnaire includes 50 questions with 8 demographic variables. After answers are analyzed, we got the following results:. The attitudes of employees working in U. S.A are significantly different than employees working in Turkey toward genetic tests. The attitudes of employees working in U.S. A. are slightly toward negative.. Demographic factors do not have significant effects on the attitudes for genetic tests except the industry that employees are working. High-tech employees showed more negative attitudes than service industry employees. However, manufacturing industry employees showed more positive attitudes toward genetic tests. VI