Üniversitelerde kapalı spor salonları planlama kriterleri
  1. Tez No: 14900
  2. Yazar: SERHAT SEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN AKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
5.3- ÖZET. Çağdaş eğitimin temel ilkesi, bireyleri Fiziksel, zihinsel, duygusal ve toplumsal yönleriyle bir bütün olarak yetiştirmektir. Üniversite eğitiminde, gerekli bir eğitim aracı olan Beden Eğitiminin, 2547 Sayılı Y.Ö.K yasası ile ders programlarına alınması, yüksek öğretim kurumlarında spor salon ve alanlarının yapımımda gündeme getirmiştir. İçinde birçok spor dalının uygulandığı Üniversite spor salonları ekonomik inşaat sistemiyle, çok maksatlı fakat az personelle işletilecek şekilde planlanmalıdır. Üniversitelerdeki kapalı spor salonlarının yapımı planlamasında, dikkat edilmesi gereken temel kriterler, - Spor salonlarının kapasite ve büyüklüğü - Salon tipinin saptanması - Salonların teknik donanımı - Birimler arası fonksiyonel ilişkiler - İşletme, bakım, onarım özellikleri olarak incelenmiştir. Araştırmamızı yukarıdaki kriterlerden kapasite belirlemesi üzerinde yoğunlaştırarak, Üniversitemiz Spor Merkezinde +3,-3 yanılma payı hesaplanarak 300 kişiye tesadüfü yöndem ile random modeli uygulanarak anket yapılmıştır. Sekiz sorudan oluşan anketimizde, temel kriterlerden bazılarına direkt yanıt getirirken, araştırmamızı yoğunlaştırdığımız kapasite belirlemesi kriterlerine ikinci soru baz oluşturmaktadır. Bu soru verilerine ek olarak gözlem ve eldeki bilgilerin bir arada değerlendirilmesiyle formülümüzü oluşturduk. Formül, KxP = SxGxA Formülde değerler yerine yerleştirildiğinde, K = Kişi başına düşen alan P = Potansiyel S = Günlük Çalışma Saati G = Gün Sayısı A = Alan 9015 x 352.120 = 15 x 30 x A 5.281.800 = 450 x A 5.281.800 A = 450 2 A = 11.732m toplam sportif alan, Üniversitede kapalı alan ihtiyacını toplam sportif alan ihtiyacının 1/3 'i olarak düşünürsek, A. = Kapalı alan A2 = Açık alan 11.737 ry A = = 3.912m kapalı alan 1 3 A,, = 3.912 x 2 = 7.825m2 Açık alan 2 3.912m 'lik kapalı spor alanı ihtiyacı bulunmuştur. 20.000.- kişilik Üniversitemizde, uyguladığımız formülümüzün sonuçlarına göre, kişi başına 0.19m2 kapalı spor alanı ihtiyacı saptanmıştır. Oysa ki, Üniversitemizde kişi başına 0.20m2 kapalı spor alanı düşmektedir. Bulduğumuz sonuçlar Dünya standartlarına uygunluk göstermektedir. Kapasite belirlenmesi, tasarlanan spor salonunun büyüklüğünü, tipini, destek ünitelerini ve fonksiyonel ilişkilerinin saptanmasında temel kriterlerden birini oluşturmaktadır. Sonuç olarak, spor salonlarının en mükemmel şekilde inşa edilip işletilebilmesi için mimar, mühendis işbirliğinin yanında kullanıcı spor yöneticilerininde yol gösterimine ihtiyaç vardır. 91
Özet (Çeviri)
SUMMARY.. The basic principal of modern education is to give individuals complete training in a phisical, logical, emotional and social ways. Phisical education is one of the required educations in the Universities. This necessity is taken by the 2547 code of Y.Ö.K laws which put phisical education in Universities education program and also brought up a new need as halls and fields to be used in sportive activities. Building halls or fields must be planned as most to be used in sportive activities and less to be needed the undertaking. The basic principals of building halls are - Capacity - Type - Technical Equipment - Maintenance, Management - Functional connections between the units Giving the first principal“the capacity”the importance, we worked a questionnaire of 8 questions with randomly chosen 300 people. Then we end up with a formula with the plus or minus 3 (+3, -3) error margin. 1xP=HxDxF Where, I = Individuals P = Potantial H = Daily worked hour D = Days F = Field 15 x 352.120 = 15 x 30 x F F = 11,732m2If we think the open fields 2/3 of all, Fj = 3,912m2 F2 = 7,825m2 Where, F, - halls (closed fields) F2 = open fields 2 0.19m closed fileds person is needed in 20.000 student University where 2 we in reality have 0.20m ' Deciding capacity of the fields is one of the important principals to ascertain how big, which type, with which support units and functional connections the fields are going to be. In brief, to build a world standard sportive fields, we need the support of the users and management besides the architectures and the engineers.