Blister bakırın perlit ve karbidle arıtılması
  1. Tez No: 1490
  2. Yazar: SÜLİN TAŞCIOĞLU(AYDIN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KAYADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada blister bakına ateş rafinasyonu ile arıtılması sırasında oksidasyon kademesinden sonra cüruf o- luşturucu olarak perlit minerali kullanılış ve kuvars kul lanılarak elde dedilen cüruflarla karşılaştırılması yapıl mıştır. 1#5t2 kg Perlit/ton bakır kullanılarak yapılan cüruf çekme işleminde metal yüzeyinde oluşan cüruf, kuvars lı cüruflara kıyasla çok daha kolay bir şekilde alınmakta dır. Perlitli cürufların erime noktaları kuvarslı cüruf lar- dan daha düşük, bazikliklerl ise daha yüksek olmaktadır. Per litli cüruflarla bakır içerisindeki safsızlıklar daha iyi uzaklaştırılmaktadır. Perlit ile cürufu alınmış örneklerin Karbid ile yapılan indirgenme çalışmalarında 1-1,25 kg CaCg/ton Cu kul lanılarak yapılan redüksiyon sonunda arıtma işlemlerinde ea iyi sonuçlar elde edilmiştir* Elde edilen bakırın oksijen miktarında büyük Ölçüde ve elektrolitik bakırlarmkine yakın oksijen içeriği düşmesi olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bütün sonuçlar 5 ton kapasiteli bir döner ocakla yapılmış olan çalışmaların verilerine dayanmak tadır. Bu bakımdan, uygulanabilirliği açısından bakır arıtma teknolojisine bir yenilik getirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
in this study, perlite öre has beea used för the slug fermatioa during fire refining of blister eopper fol- lowing the oxidation step. The propertiea of the elug ob- tained with perlite have been compared with those of slugs obtained from the refiniag using quartz, in the slug eliraination proceee tısing ^»S'-S 3cg perlite per ton copper, the slug formation on ımoltea metal surface is cleaned more easily than the elug formed of «partz* Slug förmed of perlite öre has lower melting po- iat and is more basio than the slug formed of quartz. Impurities in oopper are more easily eliBinated with the slug formed of perlite öre. Blister oopper samples those are prooessed with the slug formation of perlite öre aöe reduoed by th« uşe of calcium oarbide, CaC2. Best reduction And refining results have been achieved;'^ with 1-1,25 fcg OaCg per ton copper. N Refined copper prooessed in this way containes low quantity of Og, whioh is as low as the Og content of the electrplytio copper. ı in this work, we used a 5 ton capacity rotating furnace, Thereforer we expect praçtiçal and modified results in.-*fire:-refining of copper technology.