Dünya ve Türkiye'de bakır alt sektörünün analizi
The Analysis of copper (cu) benath sector in the world and Turkey
  1. Tez No: 54615
  2. Yazar: CEMİL ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
02.OZET Madencilik sektörü, birçok sektörle girdi-çıktı alışverişi içinde bulunan önemli bir sektördür. Bu nedenle ekonominin bütünü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bakırın yaygın kullanım alanları nedeniyle, bakır madenciliği, madencilik sektörü içersinde büyük önem arzetmektedir. Dünya bakır talebi, bakır ikame mallarının gelişmesine rağmen her geçen yıl artmaktadır. Özellikle sanayileşmiş ülkeler bakır tüketimi bakımından ilk sıralan işgal etmektedir. Ülkemizde de bakır talebi her geçen yıl artmakla beraber, bu talep gelişmiş ülkelerin bakır taleplerinin çok çok altında seyretmektedir. Fakat buna rağmen bakırın önemi anlaşılmış ve devlet eliyle önemli yatırımlar yapılmıştır. Ülkemizde blister bakır üretimi ilk defa Etibank tarafından“Kuvarsan”Artvin'de 1937 yılında başlanılmış ve yılda 2000 ton bakır üretimi hedeflenmiştir. Daha sonra günün teknolojisiyle donatılmış işletmeleri ile bakır üretmek amacıyla 28.5.1968 tarihinde Karadeniz Bakır İşletmeleri (K.B.İ.) kurulmuştur. K.B.İ. yıllık 50 bin tonluk blister bakır kapasitesi ile üretimde bulunmaktadır. Yurdumuzda bilinen bakır rezervi 1.1.1994 yılı itibariyle 2.38 milyon ton bakır metali eşdeğerindedir. dünya bakır rezervlerinin 500 milyon ton bakır metali eşdeğerin olduğu düşünülürse, ülkemizin dünya bakır metali rezervi içindeki payı % 0.4 civarındadır. Dünya bakır üretimi yılda 10 milyon ton civarındadır. Türkiye yıllık ortalama 35 bin tonluk bakır üretimi ile, dünya üretiminde % 0.36'lık bir paya sahiptir. Bu çalışmadan bakır arzı, bakır talebi, bakır maliyetleri ve fiyat oluşumu incelenmiştir. VIBu çalışmanın sonucunda, Türkiye bakır madenciliğinin, gerek rezerv, gerek üretim ve gerekse mevcut yapısıyla uluslararası piyasalarda rekabet gücünün oldukça yetersiz olduğu kanısına varılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY Mining is an important sector which has input, output relations with several sectors. Therefore it has an important influence on the economy thoroughly. Copper having vast usage fields has great importance in the mining sector. In spite of increase in the number of the materials to replace copper, the demand for copper in the world markets increases year after year. The developed countries particularly, take the first rows among the copper consuming ones on the consumer lists. The consumption of copper in our country increases year by year, however it is still far behind the quantities used in the developed countries in the world. But as an importance of copper is well approved by the Turkish State, it has already made remarkable investments in this field. Initially blister copper production was started by Etibank“Kuvarsan”Artvin in 1937 aiming 2000 tons of copper annually. Later on 28.05. 1968 Karadeniz Bakır İşletmeleri was established equipped with the latest technology. K.B.İ. has been producing 50000 ton blister copper per year. Copper reserve in Turkey by 01.01.1994 was estimated as 2.38 million ton of copper metal. Considering the world capacity of copper reserve which is 500 million ton, the stand Turkeys covers in this field is 0,4% approximately. The world record of copper production is about 10 million ton. Turkey has got about 0,36% out of the average copper production of the world which is 35000 ton. This study covers the copper supply, demand, cost and price setting in general. We have come to the conclusion that Turkey has got an insufficient copper reserve, production and under present production capacity it is invalid for rivalry in the world markets. VIII