Kuzey Anadolu fay zonu'nun batı uzantılarının incelenmesi
  1. Tez No: 1489
  2. Yazar: ÜSTÜN KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun Sakarya Nehrinden batıya doğru birer uzantısı olarak düşünülmüş fay ve ya fay zonları boyunca oluşan depremler için daha önce yapılmış Odak Mekanizması Çözümlerindeki farklılıkları saptamak, konuyu yeni mekanizma çözümleriyle zenginleştirmek ve bugüne kadar yapılmış levha modellerini yeniden değerlendirmektir. Yukarıda verilen amaç doğrultusunda 23 -32 D boy lamlarıy la 38.50-41.50 K enlemlerinin sınırladığı alan, İnceleme Alanı olarak seçilmiştir. Bu çalışmayla, İnceleme Alanı'nm olduk ça aktif fay veya fay zonları içermesi dolayısıyla, bölgenin geçmişte büyük yıkıcı depremlere sahne olduğu anlaşılmıştır. Yapılan Odak Mekanizması Çözüm sonuçları, P ve T eksenlerinin konumlarının, İnceleme Alanı'nm doğusundan batısına, saat yel kovanının ters i yönünde, bir dönüşe uğradığını göstermiştir. Daha önceki yazarlarca KAFZ'nun doğudan batıya karakter değiş tirerek devamlılığını Yunanistan içlerine kadar sürdürdüğü fik ri, bu çalışma bulgularıyla doğrulanmamış fakat KAFZ'nun Sakarya Nehri doğusunda son bulduğu olasılığı ortaya çıkmıştır. Başka araştırmacılarca levha sınırı olarak belirlenmiş çizgi- selliklerin oluşturulmasında Jeolo j ik-Tekt onik verilerin de ağırlıklı olarak kullanılması açıkça ortaya çıkmış bulunmakta dır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this study is to emphasize the differences in the fault plane solutions previously solved by other authors for earthquakes that occured along the faults West of the Sakarya River considered the extension of the North Anatolian Fault Zone. New fault plane solutions were determined for 34 earth quakes to re-evaluate the present plate tectonic models for this region. The area of investigation is limited by 23 -32 «E longitudes and 38.50-41.50 N latitudes. This region contains many active faults or fault zones, which have caused destructive earthquakes in the past. The obtained directions of the P and T axes are turning counter clockwise from East to West in the region studied. Some authors suggest, that the North Anatolian Fault Zone is extending West into Greece changing its character from East to West. This concept does not comply with the results of study. Possibly the North Anatolian Fault Zone ends at the Sakarya River. This study clearly shows,, that it is necessary to use geologic and tectonic evidence extensively to determine plate boundari es.