Öğretmenlerin performanslarının ölçülmesinde kriter olarak kullanılan öğrenci başarısı ve ona etki eden faktörler (Kuleli Askeri Lisesi örneği)
A sutudy on student success as a mean of collecting data in the teachers' performance appraisal process and the factors effecting it'
  1. Tez No: 149007
  2. Yazar: MEHMET BAHADIR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HOŞCAN ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, araştırmanın evrenini oluşturan Orta Dereceli Askeri Okullarda görevli öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesi sürecinde kullanılan öğrenci başarısına etki edebilecek: - konu alanı özellikleri, - planlama-programîama faaliyetleri ile ilgili özellikler ve - öğretmenlerin demografik özelliklerinin belirlenmesi ve dolayısıyla da öğrenci başarısının, öğretmen performansının belirlenmesinde daha sağlıklı bir şekilde yorumlanmasına nasıl katkıda bulunulabileceğini araştırmaktır. Askeri Liselerde öğrenim görmekte olan öğrencilerin gerek seçimi gerekse de eğitimleri esnasında yüksek standartlarda bir uygulama yapılıyor olması ve öğrencilerin ortak hedeflere sahip olmaları öğrenciler arasında homojen bir yapımn oluşmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde, Askeri Liselerde görevli öğretmenlerin seçimi esnasında ve meslek hayatları boyunca aynı standartlara sahip olmalarına çalışılmaktadır. Dolayısıyla toplu sınavlarda elde edilen farklı öğrenci performansların altında ne gibi nedenlerin olabileceğinin araştırılması gerekli hale gelmiştir. Üstelik öğrenci performansının öğretmen performansını belirleme sürecine doğrudan etki etmesi bu konunun daha fazla göz ardı edilemeyeceğini göstermektedir. Araştırmanın örneklemini İstanbul Kuleli Askeri Lisesi linçi, 2nd ve 3ncü sınıflarında derse giren 28'i sosyal dersler, 40'ı fen dersleri ve 17'si İngilizce dersi öğretmeni olmak üzere toplam 80 öğretmen ile bu sınıflarda öğrenim gören 355'i linçi Sınıf, 361 'i 2nci Sınıf ve 45 İ 'i 3üncü Sınıf olmak üzere toplam 1167 öğrenci oluşturmaktadır. Söz konusu öğretmenlere problem durumu açıklanmış ve toplu testlerde elde edilen öğrenci başarısına nelerin etki edebileceği hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla görüşme yapılmıştır. Görüşme yapılan 111öğretmenlerin cevaplan temel alınarak öğrenci başarısını etkilemesi muhtemel maddeler, bağımsız değişkenler, belirlenmiştir. Bağımsız değişkenlerin belirlenmesi aşamasında nöbet hizmeti, toplantılar, eğitsel kol etkinliği gibi tüm öğretmenler için aynı olan faktörler ile öğrenci seçimindeki yüksek standartlar göz önünde tutularak öğrencilerin demografik özellikleri ve de tüm öğrenciler için geçerli olan müfredatın ve günlük mesai çizelgesinin yoğunluğu kapsam dışında bırakılmıştır. Örneklemin evreni isabetli bir biçimde temsil edebilmesini sağlamak amacıyla Hazırlık sınıfının tamamı ve bahsedilen sınıfların müfredatında olan fakat toplu sınavı yapılmayan beden eğitimi, müzik, resim, bilgisayar uygulamaları dersleri araştırma dışında tutulmuştur. Görüşmelerde alınan cevaplar incelendiğinde öğrenci başarısına etki edebilecek faktörler şu şekilde oluşmuştur: - ders konu alanı ( 73 öğretmen ; % 90 ), - öğretmenin haftalık ders yoğunluğu ( 68 öğretmen; % 85 ) ve - dersin planlandığı saat dilimi ( 64 öğretmen; % 80 ) - dersin toplu sınav gününe denk gelmesi ( 60 öğretmen; % 75 ), - öğretmenin akademik gelişimi ( 50 öğretmen; % 62,5 ), - öğretmenin kıdemi ( 48 öğretmen; % 60 ), - dersin okutulduğu smıf ( 48 öğretmen; % 60 ), - dersin beden eğitimi gibi fiziki yorgunluk veren etkinliklerden sonraya planlanması ( 25 öğretmen; % 30 ), - öğretmenin kurumdaki hizmet yılı ( 18 öğretmen; % 22,5 ) ve, - öğretmenin istihdam edildiği kaynak (11 öğretmen; % 15 ). Daha sonra bu maddeler: iv- doğrudan öğretmen ve dersi ile ilgili özellikler: ders konu alanı; öğretmenin haftalık ders yoğunluğu, akademik gelişimi, kıdemi, temin edildiği kaynak, kurumdaki hizmet yılı ve dersin okutulduğu sınıf, - ders programı ile ilgili özellikler: dersin haftanın hangi gün ve günün hangi saatine planlandığı, dersten önceki etkinlikler olmak üzere iki kategoride toplanmıştır. Daha sonra evren ve örneklemi oluşturan öğretmen ve dersine girdikleri kısımların 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılı İnci dönemine ait haftalık ders programlan Plan Program Şubesinden, aynı zaman dilimi içinde söz konusu her bir ders için yapılan toplu sınavlardaki öğrenci performans durumları ise Ölçme Değerlendirme ve Soru Bankası Şubesinden temin edilmiştir. Açık uçlu ( esse tipi ) sınavlarda şans faktörü en alt seviyeye indiği için her dönem yapılmakta olan İnci ve 2nci toplu sınavların sonuçlarının araştırma kapsamına alınmasının daha uygun olacağı değerlendirilmiştir. Veriler öncelikle Microsoft Excel programına işlenmiş ve program yardımıyla her bir öğretmenin dersine girdiği kısımların başarılarının aritmetik ortalaması ( bağımlı değişken ) bulunmuş ve ortalamalar yukarıdan aşağıya sıralanmıştır. Daha sonra ortalamalar SPSS programına aktarılmış, frekans dağılımları ve yüzdelikleri hesaplanarak gözlenen basan ortalamalan yüksek düzeyde performans, orta düzeyde performans ve düşük düzeyde performans olarak üç grupta toplanmıştır. Daha sonra belirlenen bağımsız değişkenlerle ilgili farklılıklar SPSS programına uygun bir şekilde kodlanarak tablo SPSS programına aktanlmıştır. SPSS 11. programında veriler Kay-kare (Chi~Square) Testi kullanılarak çözümlenmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Verilerin çözümlenmesinin ilk aşamasında doğrudan öğretmen ve dersi ile ilgili özellikler-ders konu alanı, öğretmenin haftalık ders yoğunluğu, öğretmenin akademik gelişimi, kıdemi, temin edildiği kaynak, kurumdaki hizmet yılı ve dersin okutulduğu sınıf bağımsız değişkenleri- Kay-kare testi ile çözümlenmiş ve yorumla^ yapılmıştır.Bunun için öncelikle araştırma örneklemini teşkil eden her bir öğretmen için dersine girdiği tüm kısımlara ait not ortalamalarının ortalama değeri hesaplanmış ve böylelikle her bir öğretmen için ortalama bir performans değeri belirlenmiştir. Daha sonra bu değerlerin yüzdelik değerleri hesaplanmış ve öğretmenlerin performans ortalamaları düşük, orta ve yüksek düzeyde performans olarak sınıflandırılmıştır. Daha sonra da performans düzeylerindeki farklılıklar ile öğretmen ve dersi ile ilgili özellikler arasında bir ilişki olup olmadığı Kay-kare testi ile çözümlenmiş ve yorumu yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinin ikinci aşamasında ders programı ile ilgili özelliklerin-dersin sınav gününe planlanıp planlanmadığı, günün hangi saatine planlandığı, dersten önceki etkinlikler- öğrencilerin performans düzeylerindeki farklılıklar ile ilişkili olup olmadığı sınanmıştır. Bu amaçla öncelikle her kısmın her bir derse ait not ortalamalarından yola çıkılarak yüzdelik değerleri tekrar hesaplanmış, böylece yüksek, orta ve düşük performans düzeyleri belirlenmiştir. Daha sonra öğrenci performans düzeylerindeki farklılıkların, ders programı ile ilgili özellikler söz konusu olduğunda, anlamlı olup olmadığı Kay-kare testi ile sınanmıştır. Verilerin çözümlenmesinin üçüncü aşamasında öğrenci performans ortalamaları kısımlar bazında derslerin konu alanlarına ( fen dersleri, sosyal dersler ve İngilizce dersi ) göre sınıflandırılmış, her bir konu alanı için yeniden hesaplanan frekans ve yüzdelik hesaplan göz önünde tutularak belirlenen yüksek, orta ve düşük performans düzeylerine göre bağımsız değişkenlerin ders programı ile ilgili olanlannm-dersin haftanın hangi gün ve günün hangi saatine planlandığı, dersten önceki etkinlikler- öğrenci başarısı ile ilişkilerinin anlamlılığı sınanmıştır. Çalışma sonucunda, öğrencilerin performans düzeylerinde gözlenen farklılıklar: vı- Ders konu alanlarına göre anlamlı bulunmuştur. - Ders öğretmeninin kıdemine göre anlamlı bulunmuştur. - Ders öğretmenlerinin akademik olarak kendilerini geliştirmelerine göre anlamlı bulunmuştur. - Ders öğretmenlerinin haftalık ders yoğunluğuna göre anlamlı bulunmuştur. - Ders öğretmenlerinin istihdam edildikleri kaynağa göre anlamlı bulunmamıştır. - Ders öğretmenlerinin kurumdaki hizmet yılma göre anlamlı bulunmamıştır. - Sınıflara göre anlamlı bulunmamıştır. - Dersin denk geldiği gün dilimine göre anlamlı bulunmamıştır. - Dersin sınav gününe denk gelip gelmemesine göre anlamlı bulunmamıştır. - Dersten önce beden eğitimi dersi olup olmamasına göre anlamlı bulunmamıştır. - Fen derslerinin planlandığı gün dilimine göre anlamlı bulunmamıştır. - Fen derslerinden önce toplu sınav olup olmamasına göre anlamlı bulunmamıştır. - Fen derslerinden önce beden eğitimi dersi olup olmamasına göre anlamlı bulunmamıştır. - Sosyal derslerin planlandığı gün dilimine göre anlamlı bulunmamıştır. - Sosyal derslerden önce toplu sınav olup olmamasına göre anlamlı bulunmamıştır. - Sosyal derslerden önce beden eğitimi dersi olup olmamasına göre anlamlı bulunmamıştır. - İngilizce derslerinin planlandığı gün dilimine göre anlamlı bulunmamıştır. - İngilizce derslerinden önce toplu sınav olup olmamasına göre anlamlı bulunmamıştır. - İngilizce derslerinden önce beden eğitimi dersi olup olmamasına göre anlamlı bulunmamıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ( A Study on 'Student Success As a Mean of Collecting Data in the Teachers' Performance Appraisal Process and the Factors Effecting It'.) The purpose of this study is to identify the factors, such as: - the subject area of the course, - daily class schedule and - teacher-based factors affecting the student success used as one of the means of collecting data in the teachers' performance appraisal process. So it would be possible to examine the ways to make use of the student success for the evaluation of teachers' performance more effectively. Owing to the high standarts set in the selection period of the students who will attend military schools and in the way they are instructed, and also to the long- term future plans they have in common, the student body can be considered highly homogeneous. So as the teacher body. It is for those reasons that the need to examine the factors causing student success vary is becoming more crucial. Moreover, student success is used as one of the means of collecting data in evaluating teachers' performance. The universe of this study is 28 teachers of the Social Sciences Department, 40 teachers of the Department of Science and 17 teachers of the Forcing Languages Department, 80 teachers in total, instructing 1st, 2nd and 3rd graders at Kuleli Military High School. Having explained the problem, the teachers were interviewed to identify their opinions about the factors affecting the student success obtained on the common tests. Depending on their responses the most likely factors affecting the student success, independent variables of the study, were identified. In this phase, the common items which were stated to be effective, such as duty, extracurricular activities, formal meetings, the intensity of the daily schedule were excluded. vinThe Prep-Class and the courses which did not require common tests, such as physical education, music, art, computing application, were also excluded to have the sample representing the universe accurately. As the teachers' responses were examined the most likely effective factors were: - the subject area of the course ( 73 teachers; 90 % ), - intensity of the teacher's weekly schedule ( 68 teachers; 85 % ), - the period of the day the class hour is scheduled ( 64 teachers; 80 % ), - the week of the day the class hour scheduled- whether it is an exam day or not-( 60 teachers; 75 % ), - academic career of the teacher (50 teachers; 62,5 % ), - the number of the years the teacher has spent in teaching ( 48 teachers; 60 % ), - the grade of the students ( 48 teachers; 60 % ), - the tiring activities like physical education class before the class hour ( 25 teachers; 30 % ), - the number of the years the teacher has been in the institution (18 teachers; 22,5 % ), - the source the teacher was employed from (11 teachers; 15 % ). After that, these factors were classified into two categories as: - the factors related to the teacher characteristics and to the subject area of the course ( the subject area of the course, intensity of the teacher's weekly schedule, IXacademic career of the teacher, the number of the years the teacher has spent in teaching, the grade of the students, the number of the years the teacher has been in the institution, the source the teacher was employed from ). - the factors related to the schedule ( the period of the day the class hour is scheduled, the week of the day the class hour scheduled- whether it is an exam day or not, the tiring activities like physical education class before the class hour ). Later (for collecting the necessary information and the data) daily schedules of those eighty teachers and weekly schedules of the sections they instructed in the first term of the school year 2003-2004 were obtained from the Planning & Programming Department of the School and the results of the tests given in the same period were obtained from the Testing & Evaluation Department of the School. Owing to the fact that the most dependable and valid data about how well the students are performing can be obtained through essay type tests, this study had included the first two tests, which were essay type tests, for each course included. The data obtained was first processed in the Microsoft Excel Program and the arithmatic means of each section for the courses included were found. Then the means were ranked from the highest to the lowest. Later they were conducted into SPSS 1 1 Statistics Program and their frequencies and percentages were calculated. So it was possible to classify them into three categories as: - higher level of success,- medium level of success, - lower level of success. Eventually, the differences in the success levels of the students were tested through the Chi-square test. The differences in the levels of success of the students, based on the findings of the Chi-square tests, are as follows: - It was found as statistically significant in terms of the subject area of the course. - It was found as statistically significant in terms of the teacher's experience. - It was found as statistically significant in terms of the academic career of the teacher. - It was found as statistically significant in terms of the intensity of the weekly schedule of the teacher. - It was found as statistically not significant in terms of when the source the teacher was employed from. - It was found as statistically not significant in terms of the number of the years the teacher has spent in the institution is considered, - It was found as statistically not significant in terms of the grade of the students. - It was found as statistically not significant in terms of the period of the day the class hour scheduled. XI- It was found as statistically not significant in terms of the day the class hour scheduled. - It was found as statistically not significant in terms of the tiring activities before the class hour. A number of recomendation were produced according to the results of the study. Xll