Üniversite gençlerinde obesitenin egzersiz ve diyet yolu ile giderilmesi
The Treatment of obesity with the help of diet and exercises a group of technical university students
  1. Tez No: 14902
  2. Yazar: HALUK SAÇAKLI
  3. Danışmanlar: DR. A. HAMDİ TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
-180- ÖZET 17-25 yaşlar arasındaki İ.T.Ü öğrencileri içinde obesite araş tırıldı. Bu araştırmaya 3323 erkek, 827 bayan olmak üzere toplam 4150 öğrenci katıldı. Obez olanlar tesbit edildi. Erkeklerden 433'ü (%13.03), bayanların 146' sı (%17.65) obez bulundu. Her iki cinsten obesite standartlarına uyan ve çalışmada yer almayı kabul eden öğrencilere obesitenin muhtemel nedenleri ile ilgili soruşturma formu doldurtturuldu. Cevaplar incelenerek obesiteye yol açan farklı muhtemel nedenler yüzde olarak tesbit edildi. Bu 146 dene ğin; boy, ağırlık, tansiyon, istirahat nabzı, vital kapasite ve yedi böl geden deri kıvrımı ölçümleri direkt ve indirekt metodlarla tesbit edil di. Ayrıca genu varum, genu varus, pes planus deformiteleri gözlemle saptandı. Her iki cins için ayrı ayrı“Diyet+Egzersiz”,“Egzersiz”, ve“Diyet”çalışma grupları olarak 6 grup kuruldu. 8 haftalık çalışma periodunda diyet programıyla beraber, 33 egzersiz çalışması yapıldı. Tüm çalışma her cins için ayrı ayrı“Kontrol Şişman”,“Kontrol Sporcu”ve“Kontrol Normal Kilolular”dan oluşan toplam 6 grupla kontrol edildi. 8 haftalık çalışma bittikten sonra üç çalışma grubuyla beraber kontrol şişman gruplarından tekrar aynı ölçümler alındı.-181- Bundan başka 8 haftanın sonunda her iki cins için ayrı iki yeni grup oluşturuldu. Bu gruplara her üç gruptan da denek alınıp ve daha düşük frekanslı program uygulandı. Çalışmaya haftada 1 gün devamla kilo azalışında değişme olup olmadığı araştırıldı. Çalışma gruplarıyla, kontrol şişman gruplarının birinci ölçümle, ikinci ölçüm arasındaki farkın anlamlılık düzeyleri“T testi”ile tesbit edildi. Ek olarak ilk ölçülen bazı parametreler arasındaki korelasyonlar her iki cinsin kendi içinde olmak üzere araştırıldı. Sonuçta kilo verme de“Diyet+Egzersiz”metodunun en etkilisi olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
-182- SUMMARY Obesity was investigated amongst İ.T.Ü students aged between 17 and 25. 3323 male and 827 female totally 4150 students took part in this investigation. Obese persons were distinguished, 433 of male students (%13.03) and 146 of female students (%17.65) were found as obese. 146 of the students from both sexes whose hadfitted the obesity standard and accepted to take part in the study; were in vestigated by filling a second questionnaire as regards probable reasons of obesity. The answers was studied and the different probable reasons of obesity was confirmed as percent figures. Height, weight systolic and diastolic blood pressure, resting heart rate, vital capacity, skinfold thicknesses from 7 points was measured in this 146 subjects of both sexes by direct and indirect methods. In addition varicose veins pes planus, genu varum and genu valgum deformities was confirmed by inspection. As“diet”,“exercise+diet”, and“exercise”groups for each sexes, overally 6 groups was established. The study period of 8 weeks was filled in 33 exercise seances, diet and both. The whole study was-183- controlled with overall 6 obese control, normal control and athlet control groups from both sexes. At the end of 8 weeks same measurements was taken again from study groups and from obese control groups in addition. Apart from these, another two groups of both sexes was established at the end of 8 weeks. Subjects from previous three groups were included in and another exercise program was applied on this groups. The change in weight reduce with a following once-a- week-exercise program was searched. The significance of differences between three study groups and obese control group was tested with“T test”. In addition correlations between some parameters of l.st measurement was investigated within both sexes. Finally“diet+exercise”method was concluded as most effective method to reduce weight.