Üniversiteli sporcu ve sporcu olmayan öğrencilerin dikkat seviyelerinin araştırılması
- Tez No: 14903
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
-.6.5 - ÖZET Günlük yaşantımızda ve sportif müsabakalarda önemli olan dikkat, gayri iradi ve iradi olmak üzere karşımıza çı kar. Gayri iradi dikkat bizden bağımsız faktörler tara fından sevk ve idare edilir. îradi dikkat ise bizzat kendimiz tarafından yönlen dirilip kontrol edilir. îradi dikkat/ ilginin olmadığı ve bizim bilinçli ça balarımızla dikkatimizi önümüzde duran problemlere ve amaç lara uygun şekilde yönlendiremediğimiz yerde gereklidir. Bir işle meşgul olduğumuz ölçüde iradi dikkat gayri iradi dikka te dönüşür. Spor da sporcuların başarıları için, dikkatin bu özelliğinden yararlanılır. Bekleme tepkisi sırasında, kişinin içinde bir hazır olma ve yönelme vardır. Burada, organizmanın kişiye gelen birçok uyarıcı arasından bir tanesini kesin ve net olarak algılaması amaçlanmıştır. Bekleme tepkisini oluşturan bileşenler; alıcıların uyumu, duruş uyumu, kas tonusu artışı ve merkezi sinir sis temi uyumudur. Dikkat, beyin korteksindeki ket vurucu alanların seçimli ve tercihli çalışmasına bağlıdır. Spor yapan ve yapmayan 17-23 yaş arası üniversite öğrencilerinin dikkat seviyeleri araştırılmıştır. Test' teki sonuçlar istatistiksel işlemlere tabi tutulduktan sonra, spor yapan öğrenciler, spor yapmayan öğ rencilere göre daha dikkatli oldukları görülmüştür.“ 66 ”Spor yapmayan öğrenciler ile spor yapanlar arasında ki anlamlılık;, tablo t değeri 1,658, bizim bulduğumuz t de ğeri ise 3,14 6 dır. Spor yapma yılı ile dikkat derecesi arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Burada elde edilen r değeri 0,290 dır. Bu değer t testine tabi tutulmuştur. Bulunan t=2,33, tablo t değeri ise 1,671 dir. Araştırma, sporun dikkati geliştirici bir özelliği olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
“ 6-7 ”SUMMARY Care which is important at our daily life and sports matches can be classified as controllable care and uncontrol lable care. Uncontrollable care is managed by same random events that are fully independent of us, where controllable care is managed by us. Controllable care is necessary where we can not concentrate our mind towards the problems in an adequate manner and where the problems are not interesting enough. The controllable care changes to be uncontrollable care if we deal with some other problems. The prescribed characteristics of care must be taken into account in order to be succesfull at sport. One feels to be ready and directed towards the play while waiting for it which is called waiting response. Here, it is aimed that the organizm must be excited sufficiently by one of the signals related with the event. The components of waiting response are the adequacy of sensors, position and the neurologic system of the body. Care depends on the adequate working of the relea- ted points of the brain. The care levels of the university students of 17-23 ages category which deal with sport and which do not are analyzed. The result of the tests is that the students which deal with sport are more carefull than those which do not deal with sport. The characteristic t value of between the students which do not deal with sport and the students which deal- 68 - with it is found to be 3.146, where the table value of it is 1.658. It is found to be a strong relation between the care level and the time dealt with sport. The r value is found to be 0.290. This value is subjected to t test and t is found to be 2.33 where table t value is 1.671. This thesis points out that the sport improves the care.