Çocukluk çağı obezitesinde HIF3A ve IL-6 genleri ile miR-130b ve miR-146b'deki epigenetik değişikliklerin incelenmesi
Investigation of epigenetic changes in hif3a and il-6 genes with mir-130B and MİR-146b in childhood obesity
- Tez No: 619432
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmamızda, obez ve kontrol grubunu oluşturan çocuklar arasında, HIF3A ve IL-6 genleri promotör bölgelerinde, obeziteye neden olabilecek metilasyon farklılıklarının gözlenmesi ve hsa-miR-130b ve hsa-miR-146b'nin ekspresyon düzeylerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Obezite tanısı konulan 49 obez ( obez n=49) çocuk ile 49 sağlıklı kontrol (n=49) çocuktan oluşan iki grup oluşturuldu. Tüm örneklerin periferik kan lökositlerinden elde edilen genomik DNA'larındaki IL-6 ve HIF3A genlerinin promotor metilasyon profilleri metilasyona spesifik PCR yöntemiyle analiz edildi. On beş obez çocukta hsa-miR-130b ve hsa-miR-146b'nin ekspresyon düzeylerini belirlemek için kantitatif real-time PZR yöntemi kullanıldı. Bulgular: Obez çocuklarda IL-6 geni promotör bölgesi için metilasyon sıklığı % 93,9 (46/49) kontrol grubunda metilasyon sıklığı % 100 (49/49) olarak bulundu. HIF3A geninde ise obez ve kontrol grubuna ait DNA örneklerinde metilasyon gözlenmedi. Obez ve kontrol grubu arasında IL-6 ve HIF3A geni metilasyon düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to investigate the methylation differences in the promotor regions of HIF3A and IL-6 genes that may cause obesity and to compare the expression levels of hsa-miR-130b and hsa-miR-146b between the obese and control groups. Material and Method: The study group consisted of 49 children diagnosed with obese and 48 healthy, non obese controls. Promoter methylation of HIF3A and IL-6 was analyzed by methylation-specific PCR. Expression levels of hsa-miR-130b and hsa-miR-146b in 15 obese children and healthy control were determined by quantitative Real Time PCR. Results: Methylation of IL-6 gene in obese children was 93.9% (46/49) and 100% (49/49) in control group. There was no methylation of HIF3A gene in obese and control groups. No statistically significant difference was found between the obese and control groups when the promoter region methylations for IL-6 and HIF3A genes were compared (p>0.05).