Çoğul estetik deneyimin sunduğu sanat nesnesi
The object of art represented by the plural aesthetik experience
  1. Tez No: 149025
  2. Yazar: SEFER MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURTEZA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada, günümüz sanatsal oluşumları göz önünde tutulmuş ve sanatın toplumsal ilişkisi özellikle vurgulanmıştır. Sanat yapıtı anlayışı ve gelişimi süresince estetik kavramında gerçekleşen dönüşümler, tarihsel bağlamları söz konusu edilerek, günümüze kadar olan sürece değin irdelenmiştir. Sanatın, her dönem için bir tanım sıkıntısı yaşadığı düşünülerek, estetik kavramı üzerinden bir köken araştırmasına yer verilmiştir. Onaltmcı yüzyılda ortaya çıkan ve bir bilim olarak kabul edilen estetik, kavramsal açılımları göz önüne alınarak, dönemsel farklılaşmalar içinde incelenmiş, bilhassa, modernizmin dönüşümünü içeren Yirminci yüzyılda, iki kutup olarak ortaya çıkan kültür formasyonu; modernizm ve postmodernizm içinde, sanat ve estetik'in bu dönemlere ilişkin durumları, dönemsel farkları göz önüne alınarak söz konusu edilmiştir. Günümüzde, icra edilmekte olan sanat anlayışlarını, küreselleşme olgularının kaotik ortamında süzebilmek, zaman zaman altından zor kalkılan bir durumdur. Bunun için, özellikle postmodernizm sonrası olarak da yansıtılan, 90 sonrası dönemin sanat ve estetik tutumu, postprodüksiyon sanat olarak belirginlik kazanırken, incelemenin nihai konusunu teşkil eder. Bu çalışma, 90'lar sonrası güncel sanat ortamının etkilediği sanat ve estetik oluşumlarının tarihini, sanat yapıtı ve toplumsal konumu bağlamında irdelerken, günümüz koşullarına ilişkin verilerle sanat yapıtının durumunu anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work the relation between art and sociology is emphasized while keeping todays art movements in view.Transformations of the concept esthetics during the development of the understanding of artwork are studied by questioning the historical connections. Here there is a research of origin over the concept of esthetics considering that there has always been problems about the definition of art. Esthetics which was accepted as a science in 16. century is studied according to its changes through time.Especially in 20. century in which modernism was transformed,bipolar culture transformation that appeared as modernism and postmodernism is mentioned here. Novadays,it is not easy to pull the art movements out of the chaotic events of globalism.Therefore,the postmodernist understanding of art and esthetics after the '90s that appears as postproduction art is the final subject of this study. In this work,it's aimed to examine the history of formations of art and esthetics which is effected by post '90s actual art medium and understand the context of artwork and its social conditions using the data related to todays conditions. II