Yüzme sporu yapan ve yapmayan öğrencilerin korku düzeyleri ve türlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 14906
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Araştırmamızda, Wolpe ve Lang'ın hazırladıkları“kor ku ölçeği”testi kullanılarak, yüzme sporu yapan ve yapmayan öğrencilerin genel korku düzeyleri, yüzme ile ilgili korku düzeyleri ile spor yapma süresinin korku düzeylerine etkisi tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca yüzücülerde, branşla- rıyla ilgili korku türleri Tablolarla belirtilmiştir. Bu araştırmada, yüzücü olan 11,12,13,14 yaş grubu, genç ve büyük yaş grubu kategorilerinde 120 sporcu ile, aynı yaşlarda spor yapmayan 120 öğrenciye test uygulanmıştır. Sonuçlar önce tablolar haline getirilip sonra bilgi sayara yüklenmiştir. Verilerin, Macintosh (Apple) marka PC bilgisayarda, stat-view 512 istatistik paket programı kulla nılarak varyans analizi yapılmıştır. Karşılaştırmalar; arit metik ortalamalar farklarına, tek taraflı t testi uygulanma sı ile % 95 anlamlılık seviyesine göre yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ; Korkunun kaçınılmaz bir duygu olduğu ortaya çıkmıştır, Fakat kızların korku düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek tir. Spor yapanların genel korku düzeyleri ise, beklenenin aksine spor yapmayanlara oranla yüksek bulunmuştur. Spor yapma süresinin, yüzme ile ilgili korku düzeyle rine etkisi, ilk üç yıldan sonra iniş gösterip, sonra tekrar yükselmektedir. Böyle olmasını korku türlerindeki benzerlik- liklere bağlayabiliriz. Bunu da, yaşlara ve cinslere göre korku türleri tablolarında görebiliriz. Eğitim süreçleri içinde, her yaşta, korku konusuna ge reken önemin verilmesi; hem aileler hem de antrenör ve eği ticiler açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Spor cusunun korkularını bilen antrenörler, ona daha farklı dav ranır. Sporda ve eğitimde iyi performans için bu şarttır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our search, the test that Wolge and Lang had prepai red“the scale of fright”had been used, to fix the level of general fear on students who do swimming and who do not do swimming, their fright level of swimming and the effect of doing sports on their fright level. Besides, on swimmers, the fright of the branches had been shown by tables. In this search, the swimmers of age 1 1, 12, 12, 14, ' in young and big age categories 120 sporsman and this test olso had applied to 120 students at the same ages who do not do sports. First the results had became tables, and afterwards they had given tothe computer. There, had been made the vari ance analysis on the computer Macintos (Apple)P.C. and the stat-view 512 pocket program had been used. Comparisons had been made according to, the average aritmatic, and % 95 un derstandable level with one way“t”test. According to the discoveries we got ; Fright is a sensation unauoidable. But the fright le vel of girls are more than boys. However the fright level of the sportsman is higher than the geople who do not do sports. The effect of time of doing sports on the fright level is, decreasing after first three years, and after increasing. We can connect that to the similarities of the kinds of fright, And that can be seen in the fright table of ages and kinds. In their training time in every age, the families; the trainers and the supervisors have to give their attantion to fright. The trainer who knows about his or her sportsman's frights, behaves to that person differnetly. For the best performance in sports and in education this is conditioned.