12-14 yaş elit kız ve erkek tenis oyuncularının morfolojik özellikleri ile motor performansları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Study of relationship of morphological aspects of 12-14 years old elite boy and girl tennis players and their motor performances
- Tez No: 14908
- Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
- 75 - VII- ÖZET. '12-14 YAŞ ELİT KIZ VE ERKEK TENÎS OYUNCULARININ MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİYLE MOTOR PERFORMANSLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ ' ' İstanbul bölgesinin çeşitli klüplerinde oynayan 12-14 yaş (X=14.2) olan 9 elit kız tenisçi ile 12-14 yaş (X*=12.6) olan 21 elit erkek tenisçi, toplam 30 sporcu ile 12-14 yaş (X=13.0) olan 10 kişilik kontrol kız grubu ile 12-14 yaş (X=12.7) olan 12 kişilik kontrol erkek grubu, toplam 22 kişiden oluşan kontrol gruplarının morfolojik yapıları ile motor performansları ölçül dü. Morfolojik yapıları için antropometrik ölçümler ile vücut kompozisyonları saptandı. Motor performans için Eurofit test bataryasından toplam 5 test (durarak uzun atlama, mekik, esnek lik, pençe kuvveti, mekik koşusu) testleri tüm gruplara uygu landı.
Özet (Çeviri)
- 78 - VII- SUMMARY. ' STUDY OF RELATIONSHIP OF MORPHOLOGICAL ASPECTS OF 12-14 YEARS OLD ELITE BOY AND GIRL TENNIS PLAYERS AND THEIR MOTOR PERFORMANCES » ' Morphologic structure and motor performances of the following tennis players were measured : From various clups of Istanbul area 9 elite girl tennis players between the ages of 12-14 years (X=14.2) and 21 elite boy tennis players, between the ages of 12-14 years (X=12.6) total of 3 0 sportsman and sportswoman also 10 controlled girls group between the ages of 12-14 years (X=12.7), total of 22 sportsman and sportswoman were chosen, For their morphologic structure their body compositions were determined by antropometric measures. For motor performance 5 tests from Eurofit test battery were conducted (long jump while standing still, shuttle, elasticity, hand strength, shuttle racing) to all groups.