Türkiye'de kamu kuruluşlarının spor tesisi yapımı açısından bütünleştirilmesi (idari ve iktisadi yaklaşım)- İstanbul ili uygulaması-
- Tez No: 14910
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİD ADALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Türkiye'de 1938 yılında yürürlüğe giren 3530 sayılı Beden Terbiyesi Kanunu ve onun yerini alarak halen uygulanan 3289 sayılı Kanun' da yer alan“500'den fazla personel çalıştıran kamu ve özel sektör kurum, kuruluş ve fabrikalarının spor tesisi yapma mükellefiyeti”maddesine muhtelif yönetmeliklerle işlerlik kazandırılmak istenmesine rağmen henüz olumlu netice alınamamıştır. Bu sebeple eldeki tezde Türk sporunun teşkilâtlanmasından bu yana spor tesisi politikası hukukî çerçeve içinde derinlemesine incelenerek idarî ve iktisadî açıdan tesis ya pım ve işletilmesinde bütünleşmeye dâir bir teori ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında ise spor tesisine oldukça ihtiyaç hisseden en büyük ilimiz İstanbul'da kamu ku rum ve kuruluşlarının tesis yapımında tatbik ettiği metodlar irdelenmiştir. Bu maksatla mükellefiyet kapsamına giren KİT'lerden 20 kuruluşun idareci ve çalışanlarıyla yapılan mülakat ve uygulanan anketlerden elde edilen veriler neticesinde spor tesisi yapımında idarî ve iktisadî zaruretler münâsebetiyle bütünleşmenin gerekliliği zuhur etmiştir. Sonuç olarak bu konuda değişik alternatifler belirmiş, şu ortak yapım ve işletme modellerinin ortaya çıktığı anlaşılmıştır :- 230 - - Tekli Katılmalı Model, - Ortak Katılmalı Model, - Ortak Devirli Model, - Özel Sektör Katılmalı Model. Türkiye bunlardan son üçünü beraberce veya birine ağırlık vererek komple spor tesislerinin yapımını gerçekleştirmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey the law which has been in force, numbered 3530 Education Training law made in 1938 and the law took it's place numbered 3289 is beeing used still stays that“the factories. That makes 500 or more people to work have to make a sport laying a foundation”infact nothing happe ned well. Because of the thesis that we have about Turkish sport to organised till now the sport laying a foundation have been examined with the help of the law, from the eco nomical and administration ways to lay a foundation and to make it. Work to get together about a theori has been tried to be know. While they were ' applying in reserch the greatest country which is needed sport lay a foundation was Istan bul. In Istanbul the puplic and the society and foundations adabtied the methods in doing the law of foundation has been taken çare. With this aim the obligation that contains from. K.i.T.'s 20 foundations organisers and the enquiryes that made and the answers were in the sporth laying foundation making administration and economic needs relation has been understood that to be together is needed. At the and in this subject we found strange alter- natifs and has been understood that these kinds of partner makeing and working models has been out;-232 - - Single Joining Model, - Partner Joining Model, - Single With Rotation Model, - Special Sector Joining Model. Turkey has to make sport laying of foundation with the last three of them together or beeing giveing more weight do one of them.