Kitle sporunun teşviki açısından tesis politikaları (Erzurum ili uygulamaları)
- Tez No: 42172
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET Çağımızda sporun insan sağlığına olan etkileri, gerek kitle oporu v© gerekse performansı sporu basında ook b'nomll boyutlara ulaş mıştır.öyle ki;günümüz İnsanı hem serbest zamanını değerlendirmek ve hem de oağliğını daha olumlu gurtlurdu flurdUrobilmek igitı, sporu ©n geçerli seçenek biçiminde düşünmeye başlamıştır. Toplumları insanlar meydana getirdiklerine görejbu niteliğin toplumsal yapıya da fonksiyonel olarak yansıyacağı bir gerçektir. Dış propagandaya olan etkisi, turizme olan katkısı, iç kaynaş mayı gerçekleştirmedeki rolü ile sporjbirçok fonksiyonu aynı anda icra edebilen dikey bir hareketlilik sürecidir. Bu süreç içerisinde ülkemizin spor tesisi politikaları 1963 öncesi ve sonrası olarak iki bölüme ayrılabilir.1963 sonrası bölüm planlı kalkınma dönemlerini kapsamaktadır. Planlı kalkınma dönemleri 5'er yıllık dilimlere ayrılmaktadır. Bilindiği gibi planlar ;kamu sektörü için emredici, özel sektör İçin yol gösterici bir mahiyet arzederler. Bu bakımdan, planlı kalkınma dönemlerinin ülkemizdeki diğer ya tırımlarda olduğu gibi, spor yatırımlarında da (isabet oranı dikkate a- lınraadığı taktirde) düzenli ve sistemli bir şekillenmeye sebebiyet ver diği söylenebilir. Erzurum îl'i, planlı kalkınma dönemlerinden 1985-1989 yıllarına rastlayan Beşinci Beş Yıllık Plan döneminde tesisleşme açısından az da olsa nasibini almıştır.Ancak bu tesisleşme sürecinde, ildeki kamu ve ö- zel kurum ve kuruluşların katkıda bulunmamaları yöre insanının bu bağ lamda talihsizliğidir. Erzurum halkının demografik unsurlarıyla, sosyo-kültürel yapısı, spora duyulan ilgi düzeyini şekillendirmektedir. Ancak, ana hatlarıyla irdelendiğinde yöre insanının spora bakış açısı olumludur. Bu cümleden olarakjkitle sporunun teşvikinde, yaygınlaştırılma sında ve spor tesislerinin çoğaltılmasında yöre insanının hem yerel ve hem de merkezi yönetimlerden önemli beklentileri vardır. Bu beklentilerin dikkate alınması, yörede hem kitle sporunun teşvikinde ve yaygınlaştırılmasında, he m de yöresel şartlara uygun spor tesislerinin yapılarak halkın istifadesine sunulmasında belirleyici rol oynayacaktır. 283
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of sports on human health at pre sent, both in terms of mass sportn or performance sports have reached considerable dimensions. Thus, present day man has began to think sports the most valid choice so as to spend his leisure time and to survive in the moat preferable oonditiona. Now that the human make Booiety,it is n truth that tbia fact will reflect on the social structure functionally. With its effects on foreign propaganda, contributions to tou rism and its part in realizing the domestic unity, sports is a motion process having a direct influence on the performance of many functions. In this process, the sport fundation policies of Türkiye can be handlend in two periods after 1963 consist of the planned development one. The Planned Development periods are divided into five-year pe riods. As it is known plans have compulsory for the public sector, and guiding characteristics for the private sector. From this point of view.it can be said that planned development periods cause an orderly and systematic formation in sports inverstments as well as in other investments (if realization percantage is not taken into account) in our country. Eraurum enjoyed its share in terms of foundation somewhat during the Fifth Planned Period between the years 1985 and 1989.Yet, it is unlucky for the local people not to see the contributions of private and public sector institutions in this establishment process. The demographic elements and, socio- cultural structure of Eraurum people form the interest level in sports. But, when it is investigated in its broad terms, the wltvpoint of local people towards sports is positive. In this respect, the people of the region have important expecta tions on the promotion, and spreoid of the mass sports, and increasing the sports foundation both from the looal and central administrations. Taking these expectations into account will play a de terming part both in the promotion and spread mass sports and presenting the sports foundations for the benefit of the people. 284