Özel ilköğretim okullarında toplam kalite yönetiminin gerçekleştirilmesinde insan kaynakları fonksiyonlarının etkililik düzeyinin incelenmesi
- Tez No: 149140
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN ULUSER İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Araştırmada“özel ilköğretim okullarında toplam kalite yönetiminin gerçekleşmesinde, insan kaynakları fonksiyonlarının etkililik düzeyinin incelenmesi”başlığıyla konun düzey ve biçimleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, istanbul'daki tüm özel ilköğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenler oluşturmaktadır, örneklem ise, Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Sarıyer ve Zeytinburnu ilçelerinden seçilen 8 özel ilköğretim okulundaki yönetici ve öğretmenlerdir. Veri toplama aracı olarak“45 soruluk, beşli Likert Tipi”bir anket kullanılmıştır. Anketler okullarda uygulanmış, daha sonra da istatistiksel analizlerin yapılmasına, değerlendirilmesine geçilmiştir. Bulgu ve yorumlan değerlendirdiğimizde aşağıdaki sonuçlar görülmektedir: Yöneticiler, Liderlik özelliklerini uygulama düzeyi açısından“Uygulamaya tamamen uyuyor”(% 83,19 ortalama ile), seçeneğinde yoğunlaşırken, öğretmenler“Uygulamaya uyuyor”(% 75,35 ortalama ile), seçeneğinde yoğunlaşmışlardır. Yöneticiler, Çalışanların Kararlara Katılım düzeylerini,“Uygulamaya tamamen uyuyor”(%80,36 ortalama ile) seçeneğinde yoğunlaşırken, öğretmenler“Uygulamaya uyuyor”(%73,60 ortalama ile) seçeneğinde yoğunlaşmışlardır. Yöneticiler (%74,99 ortalama ile) ve öğretmenler (%73,55 ortalama ile) Müşteri Odaklılık algılamalarında“Uygulamaya uyuyor”seçeneğinde yoğunlaşıp, durumu genel olarak olumlu bulmaktadırlar. Yöneticiler, Sürekli Gelişim faaliyetlerini“Uygulamaya tamamen uyuyor”(%85,42 ortalama ile) seçeneğinde yoğunlaşırken, öğretmenler“Uygulamaya uyuyor”(%76,44 ortalama ile) seçeneğinde yoğunlaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research aims to outline the level and the varieties of subject in terms of analysing the effiency of human resource functions, achieving total quality management in private primary schools. The fundamentals are those who are the teachers and the administrative staff of private primary schools. The sample group cousists of the teachers and the principles of eight different private primary schools located in Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Sarıyer ve Zeytinburnu counties. 45 questions, fivefold type inquiry were used to gather data. Inquiry applied at school and statistical analysis were done to enable some considerations. Examined data and comments, results are as follow; As administrative staff focused on the choice“obeying the practice fully”with 83,19% for the level of practising leadership teachers focused on the choice“obeying the practice”with 75,35 %. As administrative staff focused the choice“obeying the practice fully ”80,31 %, Teachers preferred the choice (obeying the practice ) for the level of contribution for decisions. Administrative staff with averaged 74,99 % and teachers with 73,55 %, favoring the choice“obeying the practice”for customer focused perception, find the situation positive in general. Administrative staff (85,42% average) focusing the choice“obeying the practice”with (76,44) for continuous progressive activities.