Kronik periodontitise başlangıç tedavisine yardımcı olarak kullanılan lokal antibiyotiklerin dişeti matriks metalloproteinazlar üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation the effects of local antibiotics used as an adjunctive to initial periodontal treatment on gingival matrix metalloproteinases in chronic peridontitis
  1. Tez No: 149153
  2. Yazar: TUBA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHAR KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, kronik periodontitis (KP) hastalarında, başlangıç tedavisine destek olarak kullanılan lokal metronidazolün (Elyzol®) klinik parametreler ve dişeti matriks metalloproteinaz-8 (MMP-8) üzerine etkileri incelendi. Her yarım çenesinde sondalanabilir cep derinliği (SCD)> 5 mm ve dişeti oluğu kanama indeksi (DOKİ)> 3 olan, en az 3 adet tek köklü dişi bulunan, yaş ortalaması 44.98 ± 5.63 16 kadın, 4 erkek toplam 20 KP'li hasta rastgele 2 gruba ayrıldı. 1. gruba sadece diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi (SRP grubu), 2. gruba SRP+lokal metronidazol (SRP+Elyzol grubu) uygulandı. 0. ve 49. günlerde grupların plak indeksi (Pİ), DOKİ, SCD, rölatif ataşman seviyesi (RAS) ve dişeti kenarı konum değişikliği (DKKD) ölçüldü. Aynı günlerde SCD> 5 mm olan tek köklü dişlerin çevresinden ve ayrıca sağlıklı kontrol için protetik nedenlerle kron boyu uzatılması gereken, periodontal açıdan sağlıklı, yaş ortalaması 38.80 ± 4.66 olan 10 bireyden (S grubu) dişeti örnekleri alındı. Tedavi öncesi ve sonrasında dişeti dokusundaki MMP-8 varlığı ve boyanma yoğunluğu immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. Klinik değerlendirmede hem SRP hem SRP+Elyzol grubunda tedavi öncesi ve sonrası tüm indeks" ve ölçümlerde anlamlı grup içi değişimler saptandı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The objective of this study was to evaluate the effects of local metronidazole used as an adjunctive to initial periodontal treatment on clinical parameters and gingival tissue matrix metalloproteinase-8 (MMP-8) levels in chronic periodontitis (CP) patients. A total of 20 patients (16 female and 4 male, mean age of 44.98±5.63) with a probing pocket depth of (PPD)> 5 mm and bleeding on probing (BOP)> 3 in at least 3 single- rooted teeth within each quadrant were selected and divided into 2 groups randomly. The first group received SRP (SRP group) and the second group received adjunctive local metronidazole (SRP+Elyzol group) at 0 and 7 days. At 0 and 49 days, plaque index (PI), BOP, PPD, relative attachment level (RAL) and gingival recession (GR) have been measured. At the same days gingival specimens were collected from selected teeth with a PPD> 5 mm in the treatment groups and from 10 periodontally healthy patients (H group) (mean age of 38.80±4.66) who need crown-lengthening surgery for at least one of the single-rooted teeth for prosthodontic reasons. Immunohistochemical evaluation was carried to determine the presence of MMP-8 and its staining intensity in gingival tissue specimens. At the end of the observation period, statistically significant (pO.OOl) improvements in clinical parameters were observed in the treatment groups. Intergroup comparisons revealed statistically significant differences for BOP, PPD and RAL parameters Q?