Emin Barın hat koleksiyonu
- Tez No: 149186
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
1913 yılında Bolu'da doğan Emin Barın, ilk ve orta öğrenimini Bolu'da tamamladı. İstanbul Erkek öğretmen okulundan sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-îş Şubesi'nden 1936 yıkıda mezun oldu. Aynı yıl MM Eğitim Bakanlığı Neşriyat Müdürlüğü'nün açtığı Avrupa ihtisas sınavmı kazanarak, 1938 de Almanya'nın Weimer kentinde özel bir ciltçilik okulunda başladığı ihtisasına bir yıl sonra da Leipzig kentinde Akademie Für künste Und Buch Gewerbe (Kitapçılık ve Matbaacılık Akademisi) nde devam etti. 1943 yılında Türkiye 'ye döndüğünde önce İstanbul Milli Eğitim Basımevi'nde teknik büro şefi, daha sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim görevliliği yapmaya başladı. Almanya'ya gitmeden önce İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde yazı hocası Hacı Kamil Akdik ve cild hocası Necmedcün Okyay'la çalışarak klasik sanat eğitiminin etkisi ile Türk hat sanatında bilgi ve görgüsünü arttırdı ve bu esnada kültürel değerlerimizin önemli bir parçası olan hat sanatı eserlerini de toplamaya başladı. Çemberlitaş'ta bulunan Barın Atölyesinin 2. katında bulunan hat sanatına ait eserlerin 148 tanesi çerçevelenmiş olarak A ve B salonlarının duvarlarında korunmaktadır. Bu eserler toplam 62 hattata ait olup ; 53 şdef; celî sülüs levha, 4 adet Kurân-ı Kerim sayfası, 1 adet hatt-ı icaze, 2 ade^ kaja^m^, ^ ac|et ferman, 23 adet kıt'a, 6 adet Hflye-i Şerîf; 1 adet ceK dîvânî levha, 1 adet Hutût-ı Mütenevviâ, 8 adet ceB sülüs istifi 2 adet celî muhakkak levha, 10 adet tuğra, 1 adet dîvânî, 1 adet hurufat, 31 adet celî ta'Hk levhadan oluşmaktadır. II
Özet (Çeviri)
Emin Barm, who was born in 191 3, completed his elemantary and secondary education in Bolu. He graduated from Painting Pictures Branch of Ankara Gazi Education Institute in 1936 after Istanbul Teacher Scholl For Boysin the same year, he acquired Europe Specialty Exam Which was organized by Publications Directorship of National Education Ministry. After 1 year in a special Book Binding School in Weimer city of Germany in 1938, he started the education in Publishing and Printing Academy ( Akademie Fûr Künste Und Buch Gewerbe ) in Leipzig. When he returned to Turkey in 1943, he worked as a techmal bureau chief firstly and man as university lecturer in the Istanbul Fine Arts Academy. Before he went to Germany, he worked together with Book Binding Teacher Necmeddin Okyay and Writing Teacher Hacı Kamil Akdik in Istanbul State Fine Arts Academy. He increased his knowledge and experience related to Turkish Handwriting Arts with the effect of Classical Art Education and started to colloct the Handwriting Works of Art which is an important part of our cultural values. 148 framed Handwriting works of art which are at the second floor of Barm Workshop in Çemberlitaş are protected on the walls of large rooms of A and B. These works belong to 62 calligraphers and they consist of 53 units celi sülüs panel, 4 pages of the Holy Koran, 1 unit Hatt-i icaze, 2 units karalama, 4 units ferman, 23 units kit'a, 6 units Hifye-i Şerif, 1 unit celi divani panel, 1 unit Hutut-i Mutenewia, 8 units celi sülüs istif, 2 units celi muhakkak panel, 10 units tuğra, 1 unit divani, 1 unit hurufat and 31 units celi ta'lik panels. Ill