Modernliğin eleştirisinin Türk romanına yansıması
The reflections of modernity criticism on Turkish novel
- Tez No: 149203
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VİLDAN İYİGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Finansal Liberalizasyon sonucu 1980'li yıllardan baslamak üzere uluslararasıdüzeyde etkilesim artmaya baslamıstır. Banka ve diger finansal kuruluslar uluslararsıdüzeyde kaynak arayısına girmeye baslamıstır. Uluslar arası arenada en önemlikaynak türleri ise 2004 yılından itibaren Türk bankacılık sisteminin yogunluklakullanmaya basladıgı Sendikasyon ve Seküritizasyon kredileridir.Bu çalısmada stanbul Menkul Kıymetler Borsasında (MKB) islem gören bankalarınelde ettikleri bu tür kredilerin hisse fiyatlarına olan etkisi olay çalısması metodu ileanaliz edilecektir. Bu tür anlasmaların hisse fiyatları konusunda etki ortaya çıkarmasıbeklenir. Bu etki genelde olay günündeki Anormal Getiri (AG) veya degisik olaypencerelerinde ortaya çıkan Kümülatif Anormal Getiri (KAG) ile ölçülür.Anlasmalar birebir analiz edildiginde yogunlukla AG tespit edilirken, toplulastırılmısverilerle yapılan analizlerde aynı güçlü etki görülmemistir. Sendikasyon kredileri AGveya KAG üretmezken, Seküritizasyon kredilerinde istatistiki olarak anlamlı pozitifKAG belirlenmistir. Analizler sonucu, istatistiki olarak anlamlı olmasa bileMKB'nin tepkisinin yönü beklentilere uygundur. Örnegin yüksek faizliborçlanmalar negatif KAG üretirken düsük faizli borçlanmalar pozitif KAGüretmektedir veya yüksek miktar borçlanmalar negatif KAG gösterirken düsükorandaki borçlanmalar pozitif KAG üretmektedirler.
Özet (Çeviri)
International involvement has emerged since 1980?s years as a result of financialliberalisation. Banks and other financial institutions search for international sources.The most important sources of international credits are syndicated and securitizationloan that are heavily used by the Turkish Banks since 2004.This thesis aims to investigate the effect of these loans on the value of borrowerbanks that quoted on the stanbul Stock Exchange Market (ISEM) by employingevent-study methodology. The loan aggrements should convey an information aboutthe security prices. The effect is usually measured by Abnormal Return (AR) whichexists on the announcement day or Cumulative Abnormal Return (CAR) that ismeasured in the several different event windows. The results indicate thatannouncements of these credits by individually produce AR, but the aggregation byseveral criteria do not exhibit a strong effect. Syndicated announcement documentsneither AR nor CAR while Securitization aggrements produce a statisticallysignificant AR and CAR. Moreover, we are able to say that the reactions of market asexpected i,e. High interest rates produce negative CAR but low interest produce apositive CAR, high proportion to the equity shows a negative CAR but lowproportion to equity capital brings a positive CAR.