Sezai Karakoç ve toplum
Sezai Karakoç and society
  1. Tez No: 941883
  2. Yazar: BERNA AN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRPENÇ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sezai Karakoç şiirleri ve düşünceleriyle Türk toplumunda tanınmış şairlerdendir. Şiir ve eserleriyle birlikte hayattaki sağlam ve karalı tavırlarıyla etki alanı oldukça geniş ve genişlemeye devam eden bir düşünür olarak Türk düşünce tarihinde önemli bir konuma sahibi olmuştur. Bu tezde Sezai Karakoç'un eserlerinde toplum ve modernlik olgusu ele alınmıştır. Türk halkı da ağırlıklı olarak 19. yüzyıldan sonra bu gidişata dahil olmuştur. Karakoç, eserlerinde modernliğin özelde Türk toplumuna, genelde de insanlığa dikte ettiği yaşam tarzını ele almaktadır. Bu tezde bu eleştirinin yoğunlaştığı alanlar ve eleştiri biçimi tartışılmaya çalışılmıştır. Millet olgusu üzerine geliştirdiği düşüncelerinin Türkiye'nin milli birliğini güçlü bir temele oturması açısından önem arz etmektedir. Ulus-devletlerin bir tarafta/yukarıdan küresel güçlerin diğer tarafta/aşağıdan ise mikro milliyetçilikler arasında sıkışması, ilgili milletlerin toplumsal bütünlüklerine zarar vermektedir. Bu bağlamda Karakoç'un millet anlayışı, Türkiye devleti gibi Osmanlı imparatorluğu varisi bir devletin hem toplumsal bütünlüğünün sağlanması hem de üst kimlik çatısının güçlenmesi ve korunması açısından önemli taktiksel imkânlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç is one of the distinguished people who came to the fore in Turkish society with his writings, poems and speeches. With the strength of poetry and his thoughts as well as his solid and consistent stance in life, he has an important place in Turkish society as a thinker whose area of influence is quite wide and continues to expand. In this thesis, the phenomenon of society and modernity is discussed in Sezai Karakoç's works. Modernity is the adoption of Western styles by societies other than the West. Turkish society has also participated in this process after the 19th century aggressively. In his works, Karakoç criticizes the ways modernity imposes on Turkish society in particular, and on humanity in general. In this thesis, the areas in which this criticism is concentrated and the criticism style have been discussed. The ideas he developed over the concept of nation are import ant in terms of placing Turkey's social integrity on a solid foundation. The squeezing of nation-states between global powers from above on the one hand and micro-nationalisms from below on the other harms the social integrity of the nations concerned. In this context, Karakoç's understanding of the nation offers important tactical opportunities in terms of strengthening the upper identity framework of an empire-heir state like Turkey, and ensuring and protecting its social integrity.