Faz dengeleri termodinamiği
  1. Tez No: 1493
  2. Yazar: HATİCE GECEGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
38 ÖZET Destilasyon ve ekstraksiyon gibi ayırma proseslerinde güvenilir faz dengesi verileri önemli bir rol oynar. Çoğunlukla bu tip veriler ampirik ve yarı teorik eşitlikler kullanılarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada da yarı teorik OTIQUAC yerel kompozisyon eşitliği kullanılmıştır. Sıcaklık bağımlı parametrelerle 24 ikili sistem için artık Gibbs serbest enerjisi, gE ve karışma entalpisi, hE tayin edilmiştir. Parametrelerin tayininde MINUIT adlı bir minimizasyon paket programı kullanılmıştır. MIHUIT, minimizasyon ve hata analizi yapmaktadır. Sıcaklık bağımlı parametreler objektif fonksiyonda gE ve hE dataları birlikte kullanılarak tayin edilmiştir. Ester-hidrokarbon, alkol-ester ve alkol- hidrokarbon karışımları için deneysel datalar literatürden alınmıştır. OTIQUAC ta parametreler sıcaklık bağımlı olduğu zaman gE ve hE datalarınm birlikte tayininde daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY The reliable phase equilibrium data in the seperation processes, such as distillation and extraction, plays an important role. Such data must be calculated by using empirical or semi theoretical equations. In this study, semi theoretical equation UNTQUAC has been used. Excess Gibbs free energy, g1^ and excess entalpy of mixing, hE data of 24 binary system hava been used to estimate the temperature dependent parameters. A minimization package program called MINUIT is used in estimating the parameters. MINUIT performs minimization and error analysis. Temperature dependent parameters have been determined by using g*5 and h12; data simultaneously in objective function. Experimental data for the mixture of estei - hydrocarbon, alcohol-ester and alcohol-hydrocarbon has taken from the literature. The temperature dependency of the equation is expressed well and g12 and hE data are predicted simultaneously, when the temperature dependent parameters are used in UHTQUAC.