Kamışlı-Karakuz (Pozantı-Adana) krom yataklarının jeolojisi ve metallojenisi
  1. Tez No: 1494
  2. Yazar: MEHMET ŞEVKET SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada, Adana ili sınırları içerisinde, Pozantı'nın doğu kesiminde, Kamışlı-Karakuz yerleşim yer leri arasında bulunan ofiyolit serisi ve bu alan içerisin de yer alan diğer birimlerin incelenmesi yapılmıştır. îlk olarak daha önce çalışma sahasında araş tırma yapmış olan araştırıcıların değerlendirmeleri in celenmiştir. Daha sonra arazi çalışmalarına y önel inmiş, ilk olarak inceleme sahasının 1/25 000 ölçekli jeoloji hari tası yapılmıştır. Çalışma sahası içerisinde kesitler alınmış, bu kesitler boyuncada stratigrafik konum incelenmiştir. Bunun sonucunda çalışma alanı içer is inde, karbonat fasiye- sinde düzenli bir istifin otokton konumlu olduğu, bu bölü mün üzerinede ofiyolitlerin allokton konumlu olarak gel diği açık olarak görülmüştür. Çalışma alanı içerisinde bulunan ofiyolit se risi harici birimlerden alınan örneklerle,paleontolojik değerlendirilmeye gidilmiş, birimlerin yaşları saptanmış ve stratigrafik istif çıkartılmıştır. Çalışma sahası içinde sayısız krom ocakları bulunmaktadır. Tipik karakterli ocaklardan alman cevher örneklerinin parlak kesitleri yapılarak maden mikroskopi- sinde incelenmesi yapılmıştır. Kromit örnekleri içerisinde ikincil oluşumlu Manyetit, Hemati t zenginleşmeleri görülmüş tür. Kümülatlar ve tektonitler içinde rastlanılan ocaklar içerisinde ve çevresindeki kromit bantlarının ölçümü ile gül ve kontur diagramı yapılarak kromit bant larının hakim eğim ve doğrultu değerleri saptanmıştır. Kromit cevherinin dunitler ve_harzburj itler içerisinde farklı şekilde olan yataklanma şekli incelen miş bunların yan kakaçlarla olan ilişkileri ortaya kon muştur.51 Bölgedeki tüm kromit cevherlerinin dunit ve harz- bur j it türü kayaçlar içinde yer aldığı, "bundan sonra yapıla cak krom araştırmalarında bu iki kayacın hedef alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In this study the ophiolite rocks and the other units which take place within Kamışlı and Karakuz of Pozantı Adana region. it is started with the search of the studies which have“been done by other scientiest within the area. Than field work carries on with the geological map of 1/25 000 sca le. During map of study there are several geological section have been taken and along this section stratıgrafıc relations of the units have ”been studied. At the end of this study it is observed that there are a otoctoeaus series of carbo nates facies and above tham on alloctoneaus ophiolite units. The samples taken fram the carbonate rocks are studiet for paleontologically and tried to suspect of their age and their stratlgrahic relations. In the studied there are several chromite occuren ces. The ore samples which have been taken from the typical ones of these occurences are studied by ore microscopy. In this study it is observed that there secondary Manyetite and Hematite concentration within the chromite minerals. All of the foliations mesaured from each occurences within either dunite Qr harzMrgite rocks are counted and interpreted graphically and by this interpretation the main foliation strike and dip direction have been observed. The occurences of each chromite are within dunite or harzburgite rock which are diffent in shape are studied and this bad rock relation have been investigated. As a result it is çoncluted that all of the chro mite occurences are taken place within either rocks of dunite and harzburgite and to find new occurences the only target of the prospection should be this two type of rocks.