İlköğretim 5.sınıf fen bilgisi öğretiminde yararlanılan kalite araçlarının tam öğrenmeye etkisi
The possible effect of the students in the fifth level in science studies has been searched in the cases when mastery learning method used with tools
- Tez No: 149331
 - Danışmanlar: PROF. DR. HOŞCAN ENSARİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tam öğrenme yönteminin, kalite araçlarıyla birlikte uygulandığı durumlarda öğrencilerin 5. sınıf fen bilgisi dersindeki basan düzeylerine olabilecek etkiler araştırılmıştır. Bu amaçla İzmit Özel Atafen ilköğretim okulunun 5. sınıflarından 2 sınıf, deney ve kontrol grubu olacak şekilde seçkisiz olarak belirlenmiştir. Örneklem grubunu oluşturan toplam öğrenci sayısı 50'dir. Gerçekleştirilen deneysel çalışma 5. sınıf fen bilgisi“ses ve ışık”ünitesi boyunca levam etmiştir. Uygulama başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına hazır bulunuşluk esti, genel yetenek testi ve soyut yetenek testi uygulanmıştır. Deney grubunda dersler tam öğrenme yöntemiyle birlikte kalite araçları ile, kontrol grubunda ise sadece tam öğrenme montemi ile yürütülmüştür. Çalışmanın sonunda her iki gruba son test uygulanmıştır. Araştırmada verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde“t”testi ve“anova”testinden yararlanılmıştır. bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak ortaya çıkarılan sonuçlar şunlardır: 1. İlköğretim 5. sınıf fen bilgisi öğretiminde, tam öğrenme yöntemiyle kalite araçlarının birlikte kullanıldığı grup ile sadece tam öğrenme yönteminin kullanıldığı grup arasında, tam öğrenme ve kalite araçlarının birlikte kullanıldığı grup lehine anlamlı bir farklılık vardır. 2. Öğrencilerin son test puanlan baba eğitim durumuna göre farklılık göstermektedir. Babası üniversite mezunu olan öğrencilerin basan düzeyleri babası üniversite mezunu olmayanlara göre daha yüksektir. Ancak baba eğitim durumu uygulanan yöntemle birlikte ele alındığında, öğrencilerin basan düzeylerinde bir farklılığa yol açmadığı görülmektedir. 3. İlköğretim 5. sınıf fen dersindeki basan cinsiyet değişkenine göre farklılık göstermemektedir ancak, uygulanan yöntemin ve cinsiyetin ortak etkisine birlikte bakıldığında öğrencilerin basan düzeyinde anlamlı bir farklılığın oluştuğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the possible effects of the success of the students in thefifth level in science studies has been searched in the cases when the masterylearning method used with tools. For this aim 2 classes in the fifth levelstudents of îzmit Atafen Private Primary School has been chosen as theexperimental and control group. The total number of experimental student is 50. The experimental research has been continued in the unit of“ Sound and Light ”in the science studies in the fifth classes. Before the research preliminary test, general skill test and abstract skill test have been carried out to the experimental and control groups. In experimental group the subjects have been carried out using the both mastery learning method and the tools; butin control group only mastery learning method has been carried out. At the endof the research the latest test has been carried out for both of the groups. For the statistical datas of the result of the research, the“ t ”test and the“ anova ”test have been used. The results of this research are as follows; 1. There are serious differences between the group which uses the mastery learning method with tools and the group which uses only the mastery learning method, in behalf of the group which uses the mastery learning method with tools. 2. The last test marks of the students differ according to their fathers' educations. The level of success of the students whose fathers are graduates ofuniversity are higher than the ones whose fathers are not graduates ofuniversity. But when the method and the educational status of the students'fathers taken into consideration, it dosen't make any differences. 3. The success in the science studies in the fifth level doesn't make any differences when the sex of the students taken into consideration, but when welook at the effects of the sex and the used methods together, we observe thatthere is a significant difference in the success of the students.