Kronik periodontitiste başlangıç tedavisine yardımcı olarak kullanılan sistematik antibiyotiklerin dişeti matriks metalloproteinazlar üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects od sytemic antibiotics used as adjunctives to initial periodontal treatment on gingival tissue matrix metalloproteinase levels in chronic periodontitis
  1. Tez No: 149343
  2. Yazar: AYDIN KÜKRER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ NOYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, kronik periodontitisli (KP) hastaların başlangıç tedavisine yardımcı olarak kullanılan sistenük metronidazol (Nidazoi®) ve doksisiklinin (Tetradox®) klinik parametreler ve matriks metalloproteinaz-8 (MMP-8) üzerine etkileri immünohistokimyasal olarak incelendi. Her yarım çenesinde sondalanabilir cep derinliği (SCD) >5 mm ve dişeti oluğu kanama indeksi (DOKİ) >3 olan en az 3 adet tek köklü dişi bulunan, yaş ortalaması 44.60 ± 6.63 olan 21 erkek 9 kadın toplam 30 KP'li hasta rasgele 3 gruba ayrıldı. 1- gruba diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi (SRP), 2. gruba SRP + sistemik metronidazol, 3. gruba SRP + sistemik doksisiklin uygulandı. 0. ve 49. günlerde grupların plak indeksi (Pİ), DOKİ, SCD, rölatif ataşman seviyesi (RAS) ve dişeti kenarı konum değişikliği (DKKD) ölçüldü. Aynı günlerde SCD >5 mm olan tek köklü dişlerin çevresinden ve ayrıca sağlıklı kontrol için protetik nedenlerle kron boyu uzatılması gereken, periodontal açıdan sağlıklı, yaş ortalaması 38.80 ± 4.66 olan 10 bireyden (4. grup) dişeti örnekleri alındı. İmmünohistokimyasal incelemede, dişeti dokusundaki total MMP-8 değerleri tedavi öncesi ve tedavi sonrası semikantitatif olarak değerlendirildi. Klinik parametreler tüm çalışma gruplarında benzer ve anlamlı grup içi değişimler gösterirken, gruplar arası karşılaştırmada Pİ, RAS ve DKKD değerlerinde farklılık saptanmadı. Ancak DOKİ için 1. ve 2. grup arasında, SCD için 1. ve 2. grup ile 1. ve 3. grup arasmda anlamlı farklılıklar gözlendi (sırasıyla p0.05), 2. ve 3. grupta ise anlamlı olduğu belirlendi (p0.05) belirlendi.Bu araştırmada, SRP'ye destek olarak kullanılan sistemik metronidazol ve doksisiklinin, tek başına uygulanan SRP'ye göre klinik düzelme ve MMP-8 varlığını baskılamada daha etkili olduğunu göstermiştir. SRP'ye destek olarak kullanılan sistemik doksisiklin ile metronidazol gruplarındaki veriler ise birbirlerine üstünlüklerini destekler nitelikte bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY A number of systemic antibiotic regimens have been tried as adjuncts to the mechanical treatment of the periodontal diseases. The objective of this study was to evaluate the effects of systemic antibiotics used as adjunctives to initial periodontal treatment on clinical parameters and gingival tissue matrix metalloproteinase-8 (MMP-8) levels in chronic periodontitis (CP) patients. A total of 30 patients (21 male and 9 female, mean age of 44.60±6.63) with evidence of CP probing pocket depth (PPD)>5 mm and bleeding on probing (BOP)>3 in at least 3 single-rooted teeth within each quadrants were selected, divided into 3 groups randomly and received scaling and root planing (SRP) at 0 and 7 days. Groups received: (1) SRP; (2) systemic metranidazole combined with SRP; (3) systemic doxycycline combined with SRP. At 0. and 49. days, plaque index (PI), BOP, PPD, relative attachment level (RAL) and gingival recession (GR) have been measured for each group. At the same day gingival specimens were collected from selected teeth with PPD>5 mm in the treatment groups. 10 periodontally healty patients (mean age of 38.80±4.66) who need crown-lengthening procedure for one of their single-rooted teeth for prosthodontic reasons were selected as the healthy control group. Evaluations were carried out for gingival MMP-8 levels before and after treatment. At the end of the observation period, statistically significant (pO.OOl) improvements in clinical parameters were observed in each group. Statistically significant differences were also observed between the groups (1-2) for BOP, between the groups (1-2) and (1- 3) for PPD values (pO.01,/70.01,/70.05, respectively). Regarding immunohistochemical evaluation, pre-treatment MMP-8 levels of the 1., 2. and 3. groups were significantly higher than the 4.